Planet’de Hayat Olasılığı Var!

Bilim adamları en yakın yıldızımız olan Proxima Centauri b’yi yörüngedeyken, Dünya benzeri bir gezegeni keşfettiğinde, BilgiMeskeni’ne yüzyılın keşfi olabileceğini söyledi. Fakat bugün bilim adamları, sadece 11 ışıkyılı uzakta daha da önemli olabilecek yeni bir dış gezegen ilan ediyorlar.

Avrupa bilim adamlarından oluşan bir ekip, gezegen Ross 128’i, yörüngedeki yıldızı Ross 128’den sonra adlandırdı. Dünya’nın 1.35 katı bir kütleye sahip ve hatta yüzey sıcaklıkları rahat olabilir. Bilim adamları onu henüz yaşanabilir olarak nitelemeyecekler, ancak gözlem umut vericidir

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nde astrofizikteki araştırma görevlisi olan Emily Rice, BilgiMeskeni’ne “Proxima Centauri b’den daha heyecan verici” dedi. “Yıldız sessiz ve daha az aktif … Proxima b’den karakterize etmek daha kolay olacak.

Araştırmacılar HARPS tayfçekeri ile Ross 128 157 gözlemlerini aldı veya Avrupa Güney Gözlemevi olarak deyimiyle, Şili çölde yer tabanlı astronomi gezegen avcısı”. Gezegen geçişi veya bakış açımızdan yıldızının önünden geçmez, bu nedenle HARPS gözlemlenen ışığın spektrumuna dayalı hızları ölçmelidir. Bu sefer, enstrüman 9.9 günlüğünde bir yörüngede gezegeni tespit etti ve Dünya’ya Güneş’ten 20 kat daha yakındı.

Ross 128 hakkında umut beslemek için birçok sebep var b. Daha az aktif olan Ross 128 yıldızı Ross 128 b’yi Proxima Centauri b’den daha kolay çalışabilir hale getirebilir. B. Gezegen -76 derece F kadar soğuk olabilir, ancak ne kadar ışık yansıttığı varsayımlarına bağlı olarak 69 derece F kadar güzel olabilir. Geniş sıcaklık dağılımı, bilim insanlarının bunu henüz “yaşanabilir” bir gezegen olarak adlandırmayacakları anlamına geliyor. Çalışmanın yazarları, bugün Astronomi ve Astrofizik’te yayınlanan çalışmada “Ross 128 b’ye ılıman bir gezegen olarak bakmak büyük olasılıkla tercih edilir” dedi .

Diğer araştırmacılar gözlemleri inandırıcı buldular. Harvard Astronomi Departmanı başkanı Avi Loeb, BilgiMeskeni’ne bir e-postayla “Sonuçlar inanılır ve heyecan verici” dedi. Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nden Proxima Centauri b keşfedicilerinden Guillem Anglada-Escude BilgiMeskeni’ne bir e-posta ile “şüphe etmek için bir neden görmüyorum” dedi. Ancak konuştuğum herkes, tek bir alet HARPS’in gözlem yaptığına işaret etti. Anglada-Escude, “Bağımsız onay almak için başka bir şey daha iyi olur” dedi. “Bu konuda zaten çalışıyoruz.” Yeni gazetenin yazarları BilgiMeskeni’nin yorum isteğine cevap vermedi.

Belki de en heyecan verici şey, Proxima Centauri, Ross 128 ve TRAPPIST-1 gibi ufacık M cüce yıldızlarının Güneş gibi yıldızlardan ziyade Dünya benzeri gezegenleri tespit etmek için ideal yerler olabileceğini hatırlatmaktır. Ross 128, Güneş’in kütlenizin yalnızca yüzde 17 ve yarıçapının yüzde 20’sidir. Ve bu yıldızları gözlemlemek için bir sürü potansiyel var. “Onlar kelimenin tam anlamıyla her yerde,” dedi Rice. “Bu, keşfedilmediğimiz, bu yıldızların büyüklüğü ve bu gezegenlerin büyüklüğü gibi çok fazla parametre alanı. Sadece bir tane istemiyorsun. Bunların genel özelliklerini anlamak için bir sürü şey istiyorsun.

Daha fazla gözlem, bu gezegenlerin potansiyel atmosferlerini daha iyi karakterize edecektir. Yeni James Webb Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler muhtemelen “yasakça pahalı” olacak, ancak Çok Büyük Teleskoplar gibi diğer teleskoplar bu işi üstlenebilecek.

Alpha Centauri’yi ziyaret etmek için bir zanaat geliştirmek için Yuri Milner Cephe Girişimi’ni duymuş olabilirsiniz. Pirinç, neden sadece Ross 128 ve gezegenini ziyaret etmediğimizi merak etti. “Teknolojiyi ışık hızının yüzde 10’unda ( yüzde 20 ) göndermekle elde edersek , üç kat daha uzaktaki bir şey göndermek o kadar da fazla bir yatırım değil” dedi. “Zaten tuhaf bir şeyler yapıyorlar, neden üç kat daha tuhaf bir şey denemiyorsun?”

Yorum yapın