Plastik Şişeler Tehlike Saçıyor!

Sularını pet şişelerde saklayan kişiler kesinlikle sularınızı plastik şişelerde saklamaktan kaçının özellikle plastik şişelere güneş temas ediyorsa tehlikenin eşiğindesiniz demektir.

Pet Şişelerde Su İçmek ve Saklamak Zararlı Mı?

Pet şişelerin içersin de 3 adet farklı kimyasal madde bulunduğu ve su dolu pet şişeye güneş temas etmesi sonucu ortaya kanserojen maddeleri ortaya çıkarmaktadır. İçilen suyla beraber kanserojen maddelerde vücuda girmekte vücuda giren bu zararlı kimyasallar etkisini 10 yıl kadar sonra göstermektedir.

Bu kimyasallar akciğer kanseri, solunum rahatsızlıkları ve böbrek rahatsızlıklarına en önemlisi de kansere yol açmaktadır bu süreç hemen ortaya çıkmadığı için zamanla ortaya çıkması pet şişelerin zararsız gibi görülmesine neden olmakta halbuki bir çok ülkede pet şişelerde su saklanması ve satılması yasaklanmıştır. Yapanına bir çok araştırma damacana ve pet şişeler gibi plastik maddelerden yapılan bu şişelerin zararlı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Uzmanların Önerileri

Eğer evinize damacana su alıyorsanız damacanada su bekletmeyin cam şişeye boşaltarak cam şişelerde beklenmesi daha sağlıklıdır. Özellikle araç kullanan kişilerin araçlarının torpidosunda en az bir adet su dolu pet şişe bulunmakta en tehlikeli olanda beklemiş ve güneş ışınlarına maruz kalan bu pet şişelerden su içmektir.

Pet Şişelerdeki Büyük Tehlike

Böbreklere zarar veriyor hem solunum sitemine, hem akciğere zarar veriyor en kötüsü de kansere yol açmasıdır. Sizce pet şişelerin bu hastalıklara yol açması yeterli değil midir? İnsan sağlığı için büyük tehlikelere yol açan plastik şişeler ülkemizde neden yasaklanmıyor merak ediyorum doğrusu.

Yorum yapın