Programlama Dilleri ve Türleri Nelerdir?

Program kelime anlamı olarak şart ve düzen içeriğine göre yerine getirilmesi gereken işlemlerin tümü anlamını taşır. Program terimi, bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarda yerine getirilmesi gereken işlemleri, belirli bir düzende komutlar olarak yazılmasıdır. Kullanılan programlama dilleri, bilgisayarda yapılan işlemler sırasında, işlemleri nasıl yapması gerektiğini kodlayarak bilgisayar kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.

Program dilleri, diğer bir şekilde anlatılacak olursa; Bilgisayar başında işlem yapmak istediğiniz zaman, kodları sayesinde sizin işleminizi anlıyor ve sizden daha hızlı size bu hizmeti sunuyor. Geçmişten günümüze kadar gelişen teknoloji ile beraber yaklaşık 2500-3000 arası program dili mevcuttur. Fakat en çok işlem gören ve en çok tercih edilen 3 temel program dilini ele alacağız.
Programlama dillerini 3 sınıfta incelememiz mümkün. İlk olanı, alt seviye olan yazılım dilleridir. Bu yazılım dilleri makinenin kendi diline oldukça yakın olduğu için kullanımı ve kodları da oldukça kolaydır. Örnek verecek olursak; Assembly Programla dilidir.

Oldukça karmaşık programlar yazmak için en düşük ve kolay program dilidir. Bu program dilinin kullanım amacı az sürede çok iş yapmaktır. Fakat eğer olan üstü bir performans isteniyorsa bu program çok uydun değildir. Orta seviye olarak tanımlanan yazılım dillerinin ortak özellikleri ise biraz daha karmaşık ve esnek olmalarıdır. Yani hem kullanılan kolay program dillerine hem de zor olan program dillerine uyum sağlar. Örnek olarak C program dili verebilir C program dili oldukça keskin ve çok tercih edilen bir programlama dilidir. Şuan kullanılan birçok program bu dille yazılmıştır. Üst seviye programlama dili içerisinde ki kodlarından dolayı, etkili ve en hızlı öğrenim sağlar. Aynı zamanda basic: ABD de kullanılan ve bulunan günümüzde çeşitli türleri kullanılan üst düzey programlama dilidir.

Yorum yapın