Psikolojik Savaşa Giriş

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Psikolojik savaş, savaşlar, savaş tehditleri veya jeopolitik istikrarsızlık dönemlerinde, bir düşmanın düşünce ve davranışını aldatmaya, korkutmaya, moral bozulmasına veya başka şekilde etkilenmesine neden olan propaganda, tehditler ve diğer savaşa aykırı teknikler için planlı taktik kullanımdır.

Tüm uluslar bunu kullanırken, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), psikolojik savaşın ( PSYWAR ) veya psikolojik operasyonların (PSYOP) taktik hedeflerini şöyle sıralar :

 • Bir düşmanın düşmanlığının üstesinden gelmeye yardımcı olmak
 • Düşmanın işgal ettiği ülkelerde dostça grupların ittifakını kazanmak ve morali sürdürmek
 • Dost ve tarafsız ülkelerdeki insanların ABD’ye karşı moral ve tutumlarını etkilemek

Hedeflerine ulaşmak için, psikolojik savaş planlamacıları ilk önce hedef nüfusun inançları, sevdikleri, hoşlanmadıkları, güçleri, zayıf yönleri ve kırılganlıklar hakkında toplam bilgi edinmeye çalışırlar. CIA’ye göre, hedefi neyin motive ettiğini bilmek başarılı bir PSYOP’un anahtarı.

ZİHİN SAVAŞI

“Kalpler ve zihinleri” yakalamak için ölümcül olmayan bir çaba olarak, psikolojik savaş tipik olarak hedeflerinin değerlerini, inançlarını, duygularını, akıl yürütme biçimini, motivasyonunu veya davranışını etkilemek için propaganda kullanır . Bu tür propaganda kampanyalarının hedefleri hükümetler, siyasi organizasyonlar, savunma grupları, askeri personel ve sivil bireyleri içerebilir.

Basitçe ” zırhlı ” bir bilgi biçimi olan PSYOP propagandası, herhangi bir veya birkaç yolla dağıtılır:

 • Yüz yüze sözlü iletişim
 • Televizyon ve filmler gibi görsel-işitsel medya
 • Radio Free Europe / Radio Liberty veya Radio Havana gibi kısa dalga radyo yayınları da dahil olmak üzere sadece sesli ortamlar
 • Broşürler, gazeteler, kitaplar, dergiler veya posterler gibi tamamen görsel medya

Savaşta Psyop

Gerçek savaş alanında, psikolojik savaş, düşman savaşçılarının moralini kırarak itiraf, bilgi, teslim olma ya da defetme elde etmek için kullanılır.

Savaş alanı PSYOP’un bazı tipik taktikleri şunları içerir:

 • Düşmanın teslim olmaya teşvik eden broşür veya el ilanı dağıtımı ve güvenli bir şekilde nasıl teslim edileceği konusunda talimatlar verme
 • Çok sayıdaki birliği veya teknolojik olarak gelişmiş silahları kullanan büyük bir saldırının görsel “şok ve korku”
 • Düşman birliklerine karşı yüksek sesle, sinir bozucu müzik veya sesler sürekli olarak yansıtarak uyku düzenini bozma
 • Gerçek ya da hayali kimyasal ya da biyolojik silah kullanımının tehdidi
 • Yayın propagandası yapmak için yaratılan radyo istasyonları
 • Keskin nişancılar, bubi tuzakları ve doğaçtan patlayıcı cihazların rasgele kullanılması (IED’ler)

Modern bir buluş gibi gelebilir, ancak psikolojik savaşlar savaşınki kadar eskidir. Askerler güçlü Roman Lejyonları ritmik olarak kalkanlarına karşı kılıçlarını döverken, rakiplerine terör yaratmak için tasarlanmış bir şok ve korku taktiğini kullanıyorlardı.

M.Ö. 525 yılında Pelusyum Savaşı’nda Pers güçleri, dini inançları nedeniyle kedilere zarar vermeyi reddeden Mısırlılara karşı psikolojik bir avantaj elde etmek için kedileri rehin aldılar.

Modern Psikolojik Savaş

Birinci Dünya Savaşı sırasında modern psikolojik savaş taktikleri ilk kez kullanıldı . Elektronik ve basılı medyadaki teknolojik ilerlemeler, hükümetlerin propagandayı kitlesel tirajlı gazeteler aracılığıyla dağıtmasını kolaylaştırdı. Savaş alanında aviation’taki gelişmeler düşman hatlarının arkasına broşürler düşürmeyi mümkün kıldı ve ölümcül olmayan özel topçu turları propaganda yapmak için tasarlandı. Alman pilotlar tarafından Alman siperlerinin üzerine düşen kartpostallar, Alman mahkumların kendi insancıl muamelelerini İngiliz tutsakları tarafından övülen sözde yazılmış notları taşıyordu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Eksen ve Müttefikler güçleri düzenli olarak PSYOPS kullandılar. Adolf Hitler’in Almanya’da iktidara yükselişi, çoğunlukla politik muhaliflerini gözden düşürmek için tasarlanmış bir propaganda ile sağlanıyordu. Öfkeli konuşmaları ulusal gururunu ortadan kaldırırken, halkı kendi kendine zorlanan ekonomik sorunlar nedeniyle başkalarını suçlamaya ikna etti.

Radyo yayını kullanımı PSYOP, İkinci Dünya Savaşı’nda zirveye ulaştı. Japonya’nın ünlü “Tokyo Rose” adlı filmi, müttefik güçleri cesaret kırmak için yanlış bir Japon askeri zafer bilgisi ile müzik yayınladı. Almanya, “Axis Sally” radyo yayınlarıyla benzer taktikler kullandı.

Bununla birlikte, İkinci Dünya Savaşı’ndaki belki de en etkili PSYOP’da, Amerikalı komutanlar, Alman yüksek komutanlığının müttefik D-Day istilasına , Normandiya, Fransa’dan ziyade, Calais plajlarına fırlatılacağına inanmalarına neden olan sahte emirlerin “sızıntısını” düzenledi.

Yakın zamanlarda Birleşik Devletler , Irak ordusunun ülkenin diktatör lideri Saddam Hüseyin’i savaşa ve korumaya yönelik iradesini kırmak için büyük bir “şok ve korku” kampanyasıyla Irak Savaşı’nı başlatarak 11 Eylül 2001 terör saldırılarına tepki gösterdi . ABD’nin istilası 19 Mart 2003’te Irak’ın başkenti Bağdat’a iki gün süreyle kesintisiz bombalanarak başladı. 5 Nisan’da ABD ve müttefik Koalisyon güçleri, sadece Irak birliklerinden gelen muhalefetle karşı karşıya kaldıklarında Bağdat’ı ele geçirdi. 14 Nisan’da şok ve huşu istilasının başlamasından bir aydan kısa bir süre sonra ABD Irak Savaşı’nda zafer ilan etti.

Yorum yapın