PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her yeni dünyaya gelen Türk vatandaşı bebek için verilen çocuk parasının ödeme işlemleri bildiğimiz üzere PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Lüzumlu işlemlerinin tamamlanması ile birlikte ( tahmini 15 ile 45 arasında değişebilmektedir ) doğum parası anne adına yatırılacaktır. Eğer anne sağ değil ya da Türk vatandaşı değil ise bu durumda baba adına yatırılacaktır. Ancak paranın yatıp yatmadığını da takip etmek gerekecektir. Devamlı PTT şubelerine gitmek belli bir aşamadan sonrasında zor olacaktır. Bunun için bu yazımızda PTT çocuk parası sorgulama iyi mi yapılır yani sizlere anlatmaya çalışacağız.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama

Sorgulama yapılacak yöntemlerden birisi annenin TC kimlik numarası ve E devlet şifresi ile e devlet portalına giriş yapması suretiyle olacaktır. Buradan çocuk parasını sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Eğer daha önceden E devlet şifresi alınmadıysa bu durumda PTT’lere giderek nüfus cüzdanı aslı ile birlikte başvuruda bulunulup, 2 TL karşılığında E devlet ilk şifrelerini alabilirler. E devlet portalına giriş yapmış olduktan sonra ödemeler başlığı altından doğum parası yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer çocuk parası baba adına yattıysa aynı işlemleri babanın yapması gerekecektir.

PTT Şubelerine Sorma

Eğer PTT şubesi size yakınsa belirli aralıklarda şubeye giderek, çocuk paranızın yatıp yatmadığını sorabilirsiniz. Buraya giderken de gene kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir.

Alo 170

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nın çağrı merkezi numarası olan 170 ‘i arayarak bir oldukça mevzuda data sahibi olabileceğiniz gibi yeni doğan çocuk parası konusunda da bilgilenebilirsiniz. Paranızın yatıp yatmadığı, başvurunuzun hangi aşamada olduğu gibi hususlarda tarafınıza data paylaşımında bulunacaktır. Gene data almak isteyen kişinin hizmetten yararlanan fert olması gerekmektedir. Bunun için tarafınıza birkaç güvenlik sorusu sorulacaktır.

Çocuk Parası Ne Süre Yatar?

Aslına bakarsanız; bu işlemler kısa sürede hallediliyor ve herkesin yeni doğan çocuk parası er veya geç olsa da yatırılıyor. Doğal ki para herkesin ihtiyacı olan bir şey olduğundan hepimiz bir an önceden çekmek istiyor. Sadece şunu da hatırlatmakta yarar var ki; o da yeni doğmuş çocuk parasının en erken 15 gün içerisinde yatacağı mevzusu. Bunun evvelde nadir olsa da yatan kişiler olabilir ancak bu kişiler muhtemelen iş yoğunluğunun çok düşük olduğu yerlerde ikamet etmektedir. Örneğin İstanbul ‘da meydana gelen doğum sayısı ile Anadolu’nun ufak bir ilçesinde meydana gelen doğum sayısı bir olmayacaktır. Doğal ki bu iş yoğunluğunu da tetikleyecek, dolayısıyla da yeni dünyaya gelen çocuk parası işlemleri daha geç tamamlanacağı için para da daha geç yatacaktır. Sadece her halükarda belirtilen azami süre ise 45 gün olarak belirtilmektedir. Yani eğer aceleniz yoksa; bebeğin doğumu gerçekleştikten 1 – 1,5 ay sonrasında çocuk parası sorgulama için PTT ‘ye gitmeniz en doğru iş olacaktır.

Yorum yapın