Pubg Mobile: Nasıl Oynanır ve En İyi Silahlar Hangileridir?

PUBG mobile Aralık 2017’de yapımcısı Brendan Greene tarafından Bluhole ve Tencent Games işbirliğiyle piyasaya sürülmüş orijinal Battle Royale oyunları serisidir. Oyunun tam adı PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGRUNDOS ama uzun olduğu için oyuncular arasında daha çok PUBG olarak adlandırılır.

Pubg mobile kısa bir sürede bir çok video oyunun önüne geçerek Dünya’da 400 milyon kullanıcıya ulaştı. Bana göre bu başarıyı yakalamalarında en büyük etken oyunu mobil cihazlarda oynayabiliyor olmamızdır. Zaten en iyi donanımlara sahip bir pc ile oynasanız bile takılma ve donmalar yaşandığı söyleniyor. Ama buna rağmen şu an Türkiye fiyatı 85 TL olan Pubg, Dünya’da 30 milyondan fazla satmış.

Aksiyon macera ve gerilim dolu Pubg o kadar bağımlık yapıyor ki geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın 4 şehrinde yasaklandı. Hatta söylentilere göre yasağı çiğneyen kullanıcılardan hapse giren bile var. Bunun üzerine PUBG Mobile ekibi oyuna 6 saat limiti koydu ve artık günde 6 saatini dolduran oyuncu maça giremeyecek.

Pubg Mobile Nasıl Oynanır?

Oyunda 100’e yakın oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlarlar. İstedikleri zaman uçaktan atlarlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler. İşte o andan sonra tüm aksiyon başlar ve hemen en yakındaki evlere koşup elimize en az bir silah alıp loot yapmaya başlarız.

Loot; Pubg mobile’da maç sırasında hayatta kalabilmek için öncelik silah olmak üzere çanta, bandaj, sağlık kiti, ağrı kesici, yedek mühimmat, kask, nişancı tüfekleri ve dürbün gibi envanterleri evlerin içinden toplama eylemidir.

Oyunu ister 4’er kişilik takımlar halinde isterseniz de 2’şer kişilik yada tek başına takımlara da dalabilirsiniz tercih size kalmış. Ben 4 kişilik takımla Erangel haritasına çok atladım ama pek çorba parası çıkmadı. Ama son bir kaç gündür tek atlıyorum ve her maç birinci olamasam da ikincilik kaçmaz.

Oyunda Erangel, Miramar ve Sanhok adında üç adet ada haritası var. Ben şimdilik Erangel’de oynuyorum ve hatta diğer haritaları henüz indirmedim.

Oyunda nasıl hayatta kalabileceğiniz hakkında bilgi veremem gerekirse, oyundaki koruyucu başlık ve yeleğiniz 3. seviye olmalıdır. Loot yaparken bu özellikteki koruyucuları evlerden bulabilirsiniz. Ayrıca elinizdeki 2 silahtan biri keskin nişancı tüfeği olmalı ve diğeri de yakın mesafe spray atabileceğiniz ve tüm eklentileri takılmış bir silah olmalı.

Oyunda evlerden birinde nadir bulabileceğiniz bir işaret fişeği de çok işinize yarayacaktır. İşaret fişeği attığımız zaman kısa sürede oraya hava yardımı gelecek ve yakınınıza bir drop düşecektir. Air drop içerisinde oyundaki en etkili silahlardan keskin nişancı tüfeği Arctic Warfare Magnum yani AWM ve Groza ikilisi bulabilirsiniz. Eğer alan daralmış ve gaza maruz kalmak üzereyseniz Air drop size bir araç gönderir.

Eklentilerden kastım namnu ucu freni, uzatılmış şarjör ve susturucu, ayrıca buna ek olarak yakın mesafede dürbün yerine hologram nişangah kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

En İyi Pubg Silahları?

PUBG Mobile oyununda her silah işinizi görür ama eğer doğru kullanırsanız daha çok kill ve 1. olma şansınız vardır. Ayrıca oyunda en iyi kural ilk gören siz olun aksi taktirde yeterli canınız yoksa ölürsünüz. Oyunda en etkili silahlardan biri yukarıda bahsettiğim gibi AWM dir. Bu keskin nişancı tüfeği ile rakibinizi 500 metreden kafaya tek kurşun ile indirebilirsiniz. Bu kafaya tek kurşunun afilli bir ismi vardı ama şimdi aklıma gelmedi yorumlar kısmına yazarsanız sevinirim.

Conter Strike oyununda da olduğu gibi olmazsa olmaz taarruz tüfeği AKM, bu tüfeğin geri tepmesi çok fazla olmasına rağmen eğer doğru kullanırsanız rakibi alt edersiniz. Mobile cihazım ile ben rahat kullanamıyorum ama pc de mouse yardımıyla AKM’nin harika spray (tarama) gücünü gösterenler var.

Bu iki silahın yanına ek olarak size Scar-L,M416,Groza,Mini14, gibi silahlarında etkili olduğunu söyleyebilirim. Açıkçası oyunda çoğu kişinin beğenmediği UMP9 mm tüfeği bile seven biri olarak size Pubg Mobile de kötü silah yok kötü oyuncu var diyebilirim.

Yorum yapın