Radyo Aktif Bulut Avrupaya Sürükleniyor

Fransa nükleer güvenlik enstitüsünü açıklayan bir rapora göre, son haftalarda Avrupa’da süpürülen radyasyon bulutu Rusya ya da Kazakistan’daki bir nükleer tesisten kaynaklandı. Enerjinin etkilenen bölgesi dışında yaşayan Avrupalılar için radyasyon seviyeleri asla tehlikeli değildi – ancak olayın kesin nedeni hala bilinmiyor.

Raporda (Radyolojik Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsü) IRSN tarafından Perşembe günü yapılan, muhtemelen bir nükleer yakıt işleme sitesi veya radyoaktif tıbbı merkezi kaynaklı radyoaktif rutenyum-106 salımını söyleyerek nükleer reaktördeki kaza dışladı. Rutenyum-106, bir nükleer reaktörde atomların bölünmesinin bir yan ürünü olan ve doğal olarak oluşmayan bir radyoaktif nüklittir. Radyasyonun kazara yayılması, Eylül ayının son haftasında meydana geldi, Fransız enstitüsüne göre.

IRSN, birkaç Avrupa nükleer güvenlik enstitüsü ile birlikte , son birkaç hafta içinde radyoaktif bulut izliyordu . Çoğu Avrupa ülkesi etkilenmiştir; radyasyon seviyeleri 100 ila 300 teraBecquerel arasında ölçülmüştür (burada bir bükülme, bir çekirdek saniyede bozunan bir miktar radyoaktif madde aktivitesidir). Buna karşılık , 1986 Çernobil nükleer felaketi toplam 5.2 milyon teraBecquerel üretti ve 2011 Fukushima felaketi tahminen 900.000 teraBecquerel çıktı.

IRSN raporunda, “Avrupa’da ve özellikle Fransa’da kaydedilen havadaki Rutenyum-106 konsantrasyon seviyesinin insan sağlığı ve çevre için bir sonuç vermediğini” belirtti. Olayın Fransa’da gerçekleşmesi durumunda, yetkililerin IRSN’ye göre “insanları serbest bırakma yerinin çevresindeki birkaç kilometre yarıçapındaki bir yarıçaptan” kurtarması gerekecekti.

Hava koşullarına göre, IRSN, radyasyonu Ural dağlarının güneyinden Urals ve Volga nehrinden kaynakladığını söylüyor. Bu muhtemelen Rusya’da ya da Kazakistan’da oldu.

IRSN direktörü Jean-Marc Peres Reuters’e verdiği demeçte, “Rus yetkililer kendi topraklarında bir kazanın farkında olmadıklarını söylediler” dedi ve Rus acil durum bakanlığının sözcüsünün yorum yapamadığını ve Fransız Enstitüsünün Kazakistan’daki yetkililere ulaşabilecek durumda.

Peres, nükleer yakıt arıtım yerinde (nükleer yakıt tekrar işlendiğinde radyasyon salınabilir) veya radyoaktif tıp için bir merkezde bir kazadan şüphelenmektedir (Ruthenium-106, yaklaşık bir yıl kadar kısa bir yarılanma ömrüne sahiptir, bu nedenle kanser terapisinde kullanım için uygundur). IRSN, bir nükleer reaktörde bir kazayı göz ardı ederek, diğer tespit edilebilir hava kaynaklı maddelerin bulaşmasına neden olacağını söyledi. Aynı zamanda rutenyumlu bir uydu çarpışması da engellendi, zira bu süre boyunca hiçbir uydu Dünya’ya düşmedi.

IRSN, radyoaktif salınım noktasındaki bölgelerdeki tarımsal ürünlerin olaydan etkileneceğini, ancak Fransız vatandaşlarının endişelenilecek hiçbir şey olmadığını söyledi.

Rapor, “Kaza alanının yakınında izin verilen maksimum seviyeyi aşma olasılığı, IRSN’nin bu alandaki gıda maddelerini alma senaryosunu incelemesine neden oldu” dedi. “Bu analizden yola çıkarak, IRSN, bir yandan, Ruthenium-106 tarafından kirletilen gıda maddelerinin (özellikle mantarların) Fransa’ya ithalatını, serbest bırakma kaynağının yakınında görmeyi bekleyen bir senaryonun olasılığının son derece düşük olduğunu ve Öte yandan, bu senaryoya ilişkin potansiyel sağlık riski de çok düşüktür. Dolayısıyla, ithal gıdaların kirlenmesine ilişkin sistematik kontrollerin yapılması gerekli görünmemektedir. ”

Ardından neler olacağına ilişkin olarak IRSN, Rus ve Hazar makamlarının çözmeye karar verdiğini söylüyor.

“Nereden geldiği akla yatkın bir bölge bulduk; daha fazlasını yapamayız, “dedi. IRSN’deki sağlık müdürü Jean-Christophe Gariel The Guardian’a verdiği demeçte ; “Rusya büyük bir ülke ve topraklarındaki tüm tesisatların farkında değiliz. Top artık diğer kampın içinde. ”

Her ne kadar büyük ölçüde küçük bir ölçekte olsa da, bu olay, Sovyet otoritelerinin kasıtlı olarak iki gün boyunca dünyaya erimeyi kabul etmedikleri Çernobil felaketini anımsatıyor. Burada olanlarla ilgili olarak, sorumlu kuruluş tarafından (veya hükümet yetkilileri tarafından) yapılan bir örtbasla muamele ya da ihlal eden taraf tamamen olanaksız gibi görünen olayları tamamen bilmemektedir.

Yorum yapın