Radyo Frekansı İlginç Düşüncelere Yol Açtı

Parkes Teleskobu Avustralya’da bulunmakta, Parkes Teleskobu uzun yıllardır evrende bulunan başka canlıları aramaktadır ve hala çalışmalarına devam etmekte. Guardian son dakika dakika haberlerine göre Parkes Teleskobu Güneş sistemimize yakın bir yıldız takım sisteminde radyo frekansı algıladı.

Bir futbol sahası kadar büyük olan Parkes Teleskobu evrenimizde başka canlılar var mı? diye araştırmakta görevli olan bir Teleskoptur ve insan oğlunu merak uyandıracak şekilde radyo frekansı yakaladı. Büyük bir haber olarak gündeme düştü.

Guardian gazetesinin haber araştırmacıları, Avusturulya’da olan Parkes Teleskobu ilginç bir randyo dalgası keşfi yaptı. Son olarak 2019’da Güneş Sistemi’ne yakın olan Proxima Centauri yıldız sistemi ilginç radyo dalgaları geldiğini fark ettiler.

Radyo Frekansı, Evrende Başka Yaşam Var Mı? Sorusunu Akıllara Getirmekte

Bildiğiniz üzere İnsan oğlu yıllardır başka yaşam var mı? diye araştırmakta. Bu büyük boşlukta kocaman evrende sadece biz olamayız düşüncesi herkesin aklından hemen hemen geçmekte.

Sizce başka canlılar var mı?

Bir çok bilim adamı bu soruya sadece biz olamayız düşüncesi hep dile getirmekte, bu da İnsanları düşünmekten alıkoyamıyor.

Parkes Teleskobu, 100 Milyon dolarlık bir araştırma için kuruldu. Bu araştırma Break Through Listen adı verilen Güneş Sistemimizin ötesinden gelen radyo frekanslarını kısaca sinyalleri tespit etme üzere kurulmuştur. Parkes Teleskobu 2019 yılında Nisan-Mayıs aylarında ilginç frekans dalgası yakaladı 980Mhz’lik frekans gökbilim uzmanlarını heyecanlandırdı. 980MHz frekansı insan yapımı olmadığını düşünüyorlardı gökbilimciler.

Dünyamızdan 4,2 ışık yılı uzaklıkta olan Proxima Centauri gelen sinyal gökbilimcileri şaşkın hale getirdi. Fakat seste kayma yaşandığını ve frekansın gezegende yaşanan yer değişkenliği yüzünden yansıtabileceğini düşünüldüler.

Radyo dalgası hakkında hala resmi bir açıklama yapılmadı. Bu radyo dalgaları üzerinden makale hazırlamaya başladı uzmanlar. Ne kadar heyecanlı gözükse de bu olay Guardian gazetesi tarafında frekans hakkında kesin cevaplar bulamayabiliriz diye belirtiler. Guardian gazetesi bu konu hakkında çok heyecanlanmanızı gerekmediğini söylemektediler.

Parkes Teleskobu hala evrende arayış içinde..

Yorum yapın