Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bilindiği gibi kadınların en çok korktuğu rahim kanseridir. Kadınların yüzde 15 de görülmektedir yani yüz kadında 15 rahim kanserine yakalanma riski var demektir. Sizlere bu yazımda rahim kanseri belirtileri nelerdir kısaca bahsetmek istiyorum çünkü ne kadar bilinçli olursak o kadar erken teşhis ve sonucunda iyileşme sağlanır.

Uzmanlar kanser belirtileri genelde menopoz sonrası vajinal kanamalardan şikayet eden hastalarda görüldüğünü tespit etmişlerdir. Yani bayanların dikkat etmesi gereken nokta anormal kanamalar oluştuğunda mutlaka doktora başvurmasıdır. İsterseniz sizlere kısaca başlıca belirtileri sıralayalım; Vajinal kanamalar, ağrılı kanamalar, sulu ve akıntılı koku akıntı, ilişki sonrası kanamalar ve ağrılar gibi belirtiler söz konusudur.

Peki kanserin ilerlemiş olması hangi belirtileri gösterir bu durumdan da bahsedelim; Kilo kaybı, kabızlık ve halsizlik gibi düzensiz kanamalar rahim kanseri belirtisi olabilir. Böyle durumlarda sizlere tavsiyem kesinlikle doktora gitmenizdir. Uzmanlar hastaların genelinin menopoz öncesi ve menopoz sonrasında oluşan kanamalar sonucu şikayetlerini doktora bildirdiği yönündedir.

Yazımı bitirmeden şunu da belirtmek isterim her kanama, menopoz öncesi veya sonrası görülen akıntı ve kanamaların rahim kanseri belirtisi olmadığını bilmemiz gerekir. Burada dikkat etmemiz gereken noktayı yazımın başında yazmıştım bir kez daha hatırlatmakta fayda var sanırım. Düzensiz kanamalarda doktora başvurulduğunda sorunun neden kaynaklandığı ortaya çıkar ayrıca her hangi bir kanser belirtisi durumunda da hastalık ilerlemeden tedavisi yapılabilir.

Yorum yapın