Reflüye Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Reflü kişilerde sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Reflü mide içeriğinin yani asidinin mide kısmından yemek borusuna geri kaçış olarak tanımlanır. Yapılan araştırmalara göre dünyada pek çok kişi reflü hastalığına yakalanmaktadır. Reflü hastalığının nedenleri içinde en belirgin olanı sağlıksız beslenmedir. Özellikle mide için zararlı olan baharatlı yiyecekler, alkol, çikolata gibi besinler reflüyü daha çok arttırmaktadır. Reflü de boğazda yanma hissi, yutma güçlüğü, hıçkırık, yutkunma da zorluk, kusma gibi daha pek çok belirti görülebilir. Reflü sık tekrarladığında ses kısıklığı yapabilir. Bunun dışında diş çürüklerine ve boğaz ağrılarına da neden olabilir. Reflü sorunu yaşayan kişiler sağlıksız bir takım besinler sonucu bu problemi yaşayabilir.

Reflüyü Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sağlığımıza tehdit eden sorunların pek çok sağlıksız yeme alışkanlığından kaynaklanmaktadır. Reflü de de aynı durum söz konusudur. Reflüyü önlemek için sağlığımıza dikkat etmeli ve sağlıksız yiyecekler yerine sağlıklı yiyeceklerine yönelmeliyiz. Çalışma hayatının yoğunluğundan dolayı çoğu kişi hazır gıdalara yönelir. Hazır gıdaların çok sık kullanılmaması reflüye
neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca hazır gıda tüketmemeye özen göstermeliyiz. Yağlı yiyeceklerin hepsinden
uzak durmalıyız. Çay kahve, çikolata, nane gibi besinleri daha az kullanmalıyız. Baharatlı be karbonatlı gıdaları yememeliyiz.
Özellikle asitli gıdalar ve alkol kesinlikle kullanmamalıyız. Aşırı miktarda yemek yememeli, midemizin bir kısmını sağlığımız
için boş bırakmalıyız.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflü oluşumunu önlemek için bazı yiyeceklerde iyi gelmektedir. Reflüye iyi gelen yiyecekler olarak şunların tüketebiliriz;

Yulaf: Yulaf içeriğinde bol miktarda lif içerdiği için mide dostudur. Sindirim sistemimizin düzenli çalışmasında yulafın etkisi büyüktür.

Lahana: Reflüye iyi gelen yiyeceklerden birisi de lahanadır. Asit oranı az olan lahanayı tüketerek reflü oluşumunu önleyebiliriz.

Kereviz: Sindirim sistemi için faydalı olan yiyeceklerden birisi olan kereviz reflü içinde ideal bir besindir.

Balık: Sağlık için oldukça faydalı olan balık reflü hastaları için de doğru seçenektir. Omega 3 ve demir bakımından zengin olan balık reflü içinde faydalı bir besindir.

Patates: Özellikle haşlanmış patates reflü için iyi gelmektedir. Patatesin içindeki nişasta reflü hastalığına faydalıdır.

Yorum yapın