Regl Ağrısı Nasıl Geçer?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Regl ağrısı adet döneminde oluşan şiddetli ağrıdır kadınlarda belli günlerde görülür. İnternette yaptığım bazı araştırmalara göre şiddetli regl ağrısı çeken kişiler bu ağrıları geçirmek için farklı farklı yöntemler denemektedirler.

Bazı kişilere fayda sağlayan yöntem bazılarına da faydası olmadığını gördüm. İlaç tavsiyesi yapan arkadaşlarda fakat her ilacı kafamıza göre içemeyiz vücudumuza yan etkisi olabilir.

Dışarıya atılamayan kanama kanın rahim içinde pıhtılaşması sonucunda rahim duvarının da pıhtılaşmış kanı atmak için aşırı kasılması sonucunda ağrılar şiddetlenmektedir bu durumda kanı kesecek ilaçlardan sakınılmalı çünkü kan dışarı akması gerekmelidir. Kan dolaşımı hızlandıracak aktiviteler yapmak ağrıların azalmasına katkı sağlayacaktır.

Örnek olarak bacaklara ya da ayak parmaklarına masaj yapmak gibi kısa süreli sıcak su kompresleri gibi çeşitli çaylar içmek gibi yollara baş vurabilirsiniz kesinlikle dar giysileri tercih etmeyin dar giymekten kaçının. Beli ve ayakları sıcak tutmaya gayret gösterilmelidir oluşabilecek enfeksiyondan korunmak için bu göz ardı edilmemelidir.

Bazı denenmiş ve deneyen kişilerde oldukça etkili olan bazı tavsiyelerde bulunan arkadaşların önerilerini sıralıyorum bunları deneyebilirsiniz.

Denenmiş ve işe yaramış öneriler

  1. Regl dönemindeyken kiraz sapı kaynatıp için (aktarlar satar, meşhurdur) istediğiniz gibi de tatlandırın.
  2. Düzenli olarak böğürtlen çayı içerseniz regl dönemlerinde ciddi ağrılar çekmezsiniz. Hatta bu dönemleri bir şey yapmadan hafif atlatanlarda hiç ağrı görülmez.
  3. Majezik kanamayı durdurmuyor ve hemen etkisini gösteriyor majezik 15 dk. da etkisini gösterir.
  4. Ayrıca çilek yemek, 1 parça çikolata ve temiz hava almak da kesinlikle etkili.
  5. Su torbası bazı kişilerde karın bölgesinde bazı kişilere de de ayaklarına koyunca etkili oluyor.
  6. Bol şekerli ılık su bazı kişilerde faydalı olmakta deneyebilirsiniz.
  7. Gül çayı gerçekten iyi geliyor tavsiye ediliyor.
  8. Kan dolaşımını hızlandıran egzersizler düzenli olarak yapılmalı.

Denenmiş bu yöntemler genelde regl ağrısı çeken kişilerde etkili olmakta adet sancısı kadınlarda belli günlerde görülen tamamen doğal olan bir durumdur kesinlikle psikolojik olarak neden biz bu ağrıyı çekiyoruz diye yakınmalarda bulunmayın kadınlar çok değerli ve özel varlıklardır.

Yorum yapın