Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Birçok anne baba çocuklarının reklamlara olan tutkunluklarının mutlaka farkındadır.

Televizyonda sıradan bir program varken, anında çıkan reklamlarda, çocukların geneli anında televizyona kitlenir ve reklamlar bitene kadarda, adeta televizyona kitli kalır. Bu durumun çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini sizler için araştırdık.

1 ila 8 yaşındaki çocukların, hayal ile gerçeği ayrım yapmakta zorlandıkları artık günümüzde tespit edilmiştir. Çocuklar bu yaşlarda büyük bir hayal dünyasında yaşarlar. Yapılan araştırmalar ile bu yaşlardaki çocukların uzun programlar ile kısa programları ayırt edebildiği fark edilmiştir.

Reklamdaki hareketlilik ve reklamın müziği çocuğu kendine çeken etkenler olmaktadır. Bu yaşlarda hayal ile gerçeği ayırt etmeyen çocuklar için bazı reklamlar sorun oluşturabilir. Bu konuyla alakalı bir örnek verecek olursak, Adana’da 4 yaşında bir çocuğun, izlediği reklamdaki karakterden etkilenerek balkondan atlamasını gösterebiliriz. Bu çocuğumuz şans eseri hayatını kaybetmemiştir.

Dünyanın birçok ülkesinde, reklamların çocuklar üzerindeki etkileri testler ile kanıtlanınca, birçok ülke bu konuda aileleri bilgilendirme çalışması yapmıştır. Reklamlar ile çocukların geniş hayal dünyasına her türlü mesajlar verilebilir.

Unutmayın ki çocuklar durumu bizden daha çok algılayıp, ilerleyen hayatlarına bu algılar ile yön verecekler. Reklamlar ile çocuklara, kültürel değerler, tüketim çeşitleri, cinsiyet rolleri, alternatif yaşam biçimleri, rol dağılımları ve aile ilişkileri hakkında mesajlar verilmektedir.

Halay dünyasında olan çocuklarımızın beynine bu konular ister istemez etki yapmaktadır. Bu etkiler yukarıda verdiğimiz örnek gibi anında sonuç gösterebildiği gibi, yıllar sonra çocuğumuzun karakterinin oluşmasına da yön verecektir.

Sadece reklamlar üzerinden vermiş olduğumuz bilgiler, çizgi filmler ve diğer tarzdaki programlar içinde geçerlidir. Unutmayalım ki çocuklarımız hayal dünyasında yaşayan, boş ve temiz bir beyine sahipler. Bu beyinlerin bilinçsiz şekilde doldurulmasına müsaade etmeyin. Çocuklarınızın izlediği her şeyden mutlaka haberiniz olsun.

Yorum yapın