Renkler İştahı Nasıl Etkiler?

Turuncu renk mutluluğu teşvik eder. Bu renge uzun müddet bakmak; sıcaklık hissini artırır. Bu da iştahın açılacağı anlamına gelir. Sarı renk için de aynı şeyi söylemek mümkündür. Mutfağınızın ve sofranızın dekorasyonunda bu renkleri kullanmak iştahınızı tetikleyecektir.

Yeşil Ve Mavi Renk İştahı Nasıl Etkiler?

Bu renkler insana huzur verir. Bir düşünün; hastane ve banka gibi yerlerde neden sıklıkla bu renklerle karşılaşırız? Çünkü bu stresli ortamlarda insanın daha dingin hissetmesi böylelikle sağlanabilir.

Yeşil ambalaja sahip olan yiyecekler doğallık çağrışımı yapar. Beynimizin uzun süre mavi/yeşil renk algısına maruz kalması sağlıklı beslenme hissini uyarır.

Kırmızı Renk İştahı Nasıl Etkiler?

Tutku, heyecan, aşk, saldırganlık ve öfkenin sembolü olan kırmızı; beklentileri yükselten, hızlı karar almaya yönelten bir renktir. Heyecan duygusu uyandıran bu renk şüphesiz ki iştahı doğrudan etkiler. Fast-food restoranları da bu yüzden kırmızı rengi yoğun bir şekilde kullanır.

Mor Renk İştahı Nasıl Etkiler?

Lüks, ihtişam ve asaletin temsilcisi olan mor; nazara karşı koruyucu olduğuna inanılan bir renktir. Fazla yeme isteğini dizginleyen bu renk; iştah kontrolüne yardımcı olur.

Pembe Renk İştahı Nasıl Etkiler?

Bu rengi görünce sakinlik ve rahatlık hissederiz. Herkesin içinde küçük bir çocuk vardır derler ya hani; işte bu renk ona hitap eder. Eğer stres nedeniyle aşırı yemekten muzdaripseniz pembe rengi yaşam alanlarınızda daha çok kullanarak bu problemle mücadele edebilirsiniz.

Siyah Renk İştahı Nasıl Etkiler?

Uzmanlar; ‘siyah renk iştahı kapatır’ demektedir. Doyumsuzluğa set çeken bu renk; diyet yapanlara da kolaylık sağlamaktadır.

Beyaz Renk İştahı Nasıl Etkiler?

Temizliğin ve saflığın simgesi olan beyaz; ışığı yansıttığı için ferahlık hissi verir. İştahın dengelenmesinde rol oynayan bu renk; mutfak ve restoran gibi mekanların tasarımında sıklıkla tercih edilir.

Yorum yapın