Renklerin Uyumu Nasıl Yapılır?

Renklerin Uyumu: Monokromatik renklerle boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz…

Biliyorsunuz ki, belli bir yaşa geldikten sonra boy uzaması durur. Boyunuzu uzun göstermenin tek yolu algısal olarak renklerin gücünden yararlanmaktır. Yani belli renk uyumlarını ve aksesuar hilelerini kullanarak boyunuzu olduğundan uzun gösterebilirsiniz. Bir başka deyişle, karşınızdaki kişilerde “daha uzun” algısı yaratabilirsiniz.

“Topuklu ayakkabı giyerek bu sorundan kurtulurum,” diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet haklısınız. Bir topuklu ayakkabı her şeyi çözer. Ama ya ayak sağlığınız? Evet her yıl binlerce kadının çok yüksek topuklu ayakkabılar yüzünden ayak problemleri yaşadığı gerçeğini gözardı etmeyin. Üstelik yaşlandıkça omurga problemleri yaşayacanız da bir gerçek. Topuklu ayakkabı giymeyin demiyoruz, elbette giyileceği yerler var ve giyildiğinde de sizi çok şık göstereceği kesin. Çok uzun olmayan topuklu ayakkabılar giymemek ve uzun süreler ayakta durmamak önemli. Peki bu işin daha kolay yoluna neden yönelmeyesiniz? Renklerin gücünü hafife almayın.

Monokromatik renkler size ne ifade ediyor? Bu kelime aynı renk ailesinin tonlarını bir arada dengeli kullanma işidir. Örneğin siyahın tonlarından oluşabilecek siyah-koyu gri ya da beyaz-kırık beyaz gibi kıyafet seçimleri algıda bir bütünlük yaratacağı için sizi daha uzun gösterecektir. Yani karşınızdaki kişi sizi ne kadar parçalı görürse kafasında bu mesafeleri farkında olmadan hesaplar ve sizi normal, hatta daha kısa görebilir. Modacılar her ne kadar aykırı renklerin uyumundan bahsetse de, aslında bu boyu uzun olan kadınlar için geçerlidir. Bu giyim tarzı uzun bir kadına fazla etki etmeyeceği için sorun olarak düşünülmez. Ama boyunuz zaten kısaysa, hem daha kısa hem de daha kilolu gözükme riskiniz var.

Evet, uzun gözükmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ayakkabı seçimidir. Bu sefer topuk uzunluğu değil, rengi söz konusu. Ayakkabının rengi pantolonunuzdan çok farklı bir renkte olursa, direkt olarak bitiş noktası belli olacağı için bacak boyunuz da belli olur. Ama ayakkabınızın rengi pantolonunuzun rengiyle uyumlu olursa, bacak boyunuz artar. Monokromatik renk seçenekleri burada da kullanılmalıdır. Siyah bir pantolonun altına hafif topuklu siyah bir ayakkabı tercihi sizi hem yüksek topuktan kurtarır hem de istediğiniz etkiyi vermenizi sağlar.

Bir not olarak, üst bedeniniz uzun ve bacaklarınız kısaysa bu ayakkabıda monokromatik renk hilesini mutlaka öneririz. Bu sayede üst bedeniniz ile alt bedeniniz arasında bir denge oluşur ve görünüm olarak daha alıcı olursunuz. Aynı şekilde pantolon seçiminizde de yüksek bel kesimli pantolonlara yönelmenizde fayda var. Yine bacaklarınızı daha uzun gösterecektir.

Tek parça elbiselere de yönelebilirsiniz. Tek renk algısal olarak sizi uzun gösterecektir. Ancak elbisenin uzun olmaması lazım. Kısa bir elbise seçimi ve altına da hafif bir topuklu -elbiseyle uyumlu bir renkte olması şartıyla- sizi olduğunuzdan uzun gösterecektir.

Yorum yapın