Responsive Web Tasarımı Nedir?

Dijital dünyada gittikçe önemi artan internet siteleri, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillenmeye ve bu doğrultuda gelişmeye başladı.

Günümüzde her gün kendini yenileyen teknolojiler ile birlikte internet sitelerinin de mobil uyumlu ve tüm tarayıcılarda çalışabilir özelliklere sahip olması en çok dikkat edilen konular arasında başı çekiyor.

Responsive Web Tasarımı bir diğer adıyla mobil uyumlu web siteleri cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarda sorunsuz ve tamamen uyumlu olarak çalışabilmesidir. Bu web siteleri modern teknolojiler ve kütüphaneler kullanılarak oluşturulur. Böylece kullanıcılar internet sitesini bir bütün olarak görmek istediklerinde sağ ya da sola kaydırma işlemi olmadan rahatça gezinti yapabilmektedir.

Responsive Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar internet sitelerini ziyaret ettiklerinde sitelerin kullanıcılara en fazla 7 saniye içerisinde yanıt vermesi, sayfa içeriğini eksiksiz olarak yüklenmesi gerekmektedir. Aksi halde beklemekten sıkılan kullanıcılar bulunan sayfadan çıkış yapıp arama motorlarında farklı bir siteye geçiş yapmaktadır.

Bununla birlikte ziyaret edilen sitenin mobil uyumlu olmaması; cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlardan giriş yapıldığında sağ ve sola kaydırma işlemi uygulanmasını zorunda hale getiriyor. İstediği bilgilere tek ekranda ulaşamayan kullanıcıların sitede kalma oranlarının ciddi oranda düştüğü görülüyor.

Tüm ekran çözünürlükleri ve boyutları tarafından sorunsuz görüntülenebilen siteler her platformda sorunsuz çalışabilmeyi taahhüt ederler. Özellikle cep telefonları ile fazlaca vakit geçirdiğimiz modern çağ teknolojisinde bu özellik olmazsa olmazlar arasındadır. Bu sebeple sitenizin mobil uyumlu olması ziyaret oranınız için oldukça önemli bir etken.

Sitenin Responsive Olması Yeterli Midir?

Mobil uyumlu sitelerin aynı zamanda farklı alt yapıları kullanan Chrome, Safari, Mozilla, İnternet Explorer gibi tarayıcılarda tüm özellikleri desteklenerek sorunsuz çalışabilmesi gerekir. İşlevsel ve sağlıklı çalışan bir sitenizin olması için belli standartlara uyum sağlıyor olması, tarayıcı uyumluluk testlerinden geçmesi, SEO çalışmalarının yapılmış olması, geri besleme linkleri ile destekleniyor olması oldukça büyük önem arz eder.

Bu sebeple yapılan işin profesyonel ve alanında uzman kimseler tarafından yapılmış olması, tüm kurallara uyum sağlanması açısından oldukça önemlidir.

Yorum yapın