Robotik Parmak Soğuması İçin İnsan Gibi Terleyebilir

Robotlar insanların jimnastik de dahil olmak üzere birçok şeyi yapabilir, ancak yeni bir tür yumuşak robot, en insani özelliklerden birine sahiptir. Araştırmacılar, sıcak günlerde veya fiziksel eforda yaptığımız gibi, aşırı ısınmayı önlemek için ter dökebilecek parmak benzeri bir uzantı geliştirdiler. Yumuşak robotlar zaten faydalıdır, çünkü hasarlara karşı koyabilir ve kaygan şeyleri kavrayabilirler, ancak terleme bir gün sıcak ortamlarda çalışmasına veya sıcak nesneleri tutmasına izin verebilir.

Bilim adamları, bükülebilen ve bükülebilen içi boş robot parmaklar geliştirdi. nesneleri kavramak.

Ancak bundan daha sıcak olan sıcaklıklarda, genişleyen reçine, her parmağınızdaki suyun ter dökmesi için gözenekleri açarak büzülme reçinesi tarafından daha da yüksek sıcaklıklara yardımcı oldu.

” Bu sentetik stratejinin en iyi yanı termoregülatör performansın malzemenin kendisine yapıldığını söylüyor “dedi. Facebook’un Gerçeklik Laboratuvarlarından Walllin. “Terleme oranını kontrol etmek için sensör veya başka bileşenler eklememiz gerekmiyordu.”

Bir fana maruz kaldığında, buharlaşma terleme parmaklarının kuru versiyonlardan yaklaşık altı kat daha hızlı ve hatta daha hızlı soğumasına yardımcı oldu. insanlar veya atlar. Bilim adamları, onları düzenli ve düzensiz şekilli sıcak nesneleri tutarak, yumuşak robotların adaptasyonunu ve soğutma gücünü göstererek test ettiler.

Zaten terlerken metal bir “brobot” gördük. pushups, bu teknoloji almak için ilk yumuşak robot türlerinden biri. Bilim adamları, teknolojinin robotları ve diğer makineleri sıcak koşullarda çevrelerinden daha serin tutabileceğini düşünüyor. Ayrıca ter gözeneklerinin analiz için sıvıları emebileceğine veya robotları koruyucu kimyasallarla kaplayabileceğine inanıyorlar.

Terlemek için parmakları daha hareketli hale getirme, kayganlık ve su kaynağının yenilenmesi.

“Cevap önümde – şu anda biraz kahve içiyorum,” dedi ortak yazar Robert Shepherd. “Bence robotun yarattığımız terlemeyle çalışabilmesi için de içebilmesi gerekir.”

Yorum yapın