Rusya’da Eğitim Almanız İçin 10 Neden

Rusya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin bu noktada pek çok imkana sahip olduklarını söyleyebiliriz. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında bulunan Rusya’nın bilim ve teknoloji alt yapısı bakımından güçlü bir akademik kadroya sahip olması dünya ülkeleri ile rekabet edebilmesine neden olmuştur.

  • Üniversitelerin tamamına yakını devletin bütçesinden finanse edildiğinden harç ücretleri yerli ve yabancı öğrenciler için uygun fiyat seçeneklerini bünyesinde barındırır. Oldukça ekonomik fiyat seçenekleri ile Rusya’da okumak isteyen her öğrencinin hayallerini gerçekleştirebileceği bir ülkeden bahsediyoruz. Ortalama olarak yıllık 2500 – 4000 $ bedel ödemeniz yeterlidir.
  • Rusya ülkesinde öğrenci başına düşen profesör sayısı dünyanın hemen her ülkesinden daha fazladır. Güçlü bir akademik kadroya sahip olması nedeniyle öğrencilerin alanlarında uzman olmaması için bir neden bulunmuyor.
  • Rusya’da yaşam maliyetleri oldukça düşüktür. Ülkemizden yüksek bedeller istenmemesi her yıl on binlerce yabancı öğrencinin eğitim amacıyla gelmesine neden oluyor. Üniversitelerin öğrenci ihtiyacına göre alımlar yapılır ve belirli kriterleri karşılayan öğrenciler kabul edilir. Aylık 250 – 300 $ gibi bir miktar aylık konaklama ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bakıldığı zaman herhangi bir ev ya da yurtta kiracı olarak kalan öğrencilerin ülkemizde de bu bedelleri verdikleri görülmektedir.
  • Rusya üniversiteleri dünyanın her yerinde Avrupa ve Türkiye tarafından tanınmaktadır.
  • Ticari bir dil haline gelen ve son yıllarda ülkemizde önem kazanan Rusçayı öğrenme fırsatı yakalayacak özel şirketlerin aradığı personellerden olacaksınız.
  • Dilediğiniz bölümde okuma fırsatı elde etmekle kalmayacak üst düzey akademik bir eğitim alarak da alanınızda en iyi olma yoluna gireceksiniz.
  • Dünyanın hemen her ülkesinden gelen binlerce öğrencinin bulunduğu Rusya’da uluslararası bir ortam elde edeceğinizden birden fazla dil öğrenme ve aşinalığınız artacaktır.

Rusya’da üniversite okumak isteyen bireylerin pek çok imkanla karşılaşacağı ortada. Ülkemizde öğrencilerin mecburiyetten dolayı istemedikleri bölümleri okumak zorunda kalmaları bu anlamda pek çok kişinin canını sıkmaktadır. Hayalini kurduğunuz mesleğe dayalı olarak profesyonel bir eğitim alacağınız Rusya’dan mezun olduğunuzda onlarca iş imkanı da ayaklarınızın altında olacak. Rusya üniversite okumak için harika bir ülke olma özelliği göstermektedir.

Yorum yapın