Sabun Nasıl Yapılır? Sabun Zararlı Mıdır?

Son yıllarda teknolojinin bu kadar ilerlemesinden yoksa para kazanma hırsından mıdır bilinmez, her şeyde var olan bozulmalar ne yazık ki sabunda da kendini göstermektedir. Bitkisel yağların yerini daha çabuk donduğu için hayvansal yağlar tercih edilmekte bu da ne yazık ki sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Sabun Zararlı Mıdır?

Sabunlar temizlik anlamında hepimizin vazgeçilmezi noktasındadır. Mis kokularını içimize çeke çeke temizlenirken aynı zamanda ferahladığımızı da hissederiz.

Temel amacı temizlemek olan sabunlarda belki de biraz da bu sebeple içeriğindeki kimyasal günden güne artmış. Sağlığa olan zararlı etkileri hiçe sayılıp daha çok şekline önem verilmeye başlanmıştır.
Ama işte bununla birlikte son yıllarda bilinçli tüketici kimyasal sabunlar yerine daha doğal yapılmış sabunlara yönelmektedir. Hatta bir kısım insanlar kendi sabunlarını kendileri bizzat yapmaya başlamışlardır.

Sizde hazır sabunlardan almak istemeyenlerden biriyseniz ve evde kendi sabununuzu yapmak istiyorsanız. Sizler için hazırladığımız sabun yapım tariflerini okuyarak yapabilirsiniz.

Küllü sabun yapımı

  • Bir tencere içine koyduğumuz suya bir miktar temiz kül ilave koyup ısıtıyoruz.
  • Su ısındıktan sonra başka bir kap içinde üç ölçü yağı elli derecede ısıtıyoruz. Dilerseniz yağın için lavanta veya gül yağıda ekleyebilirsiniz.
  • Isıttığımız yağ ılıdıktan sonra küllü suyu yağın içine ilave edip kısık ateşin üzerine alarak tahta kaşıkla bir tutam tuz atıp puding kıvamını alıncaya kadar karıştırıyoruz. Yarım saat kadar karıştırmak bunun için yeterli olacaktır.
  • Hazır olan karışımı dilerseniz sabun kaplarına, dilerseniz de düz bir zemine güzelce yayarak bir iki ay kadar kuruttuktan sonra artık sabunumuz kullanıma hazırdır.

Sabunu yapma işlemini açık havada ve çelik tencerede yapmanız sağlık açısından çok önemlidir. Bir de iyi bir sabun için karışımı köpük oluşumu bitinceye kadar karıştırmanız gerektiğidir.
İlk kez yapacaklar kül ayarını yapmak için kül koyduğunuz tencereye ufak bir patates koyun eğer patates batarsa kül yetersiz demektir. Tamamen suyun üstünde kalırsa da su yetersiz demektir. Patatesin tam ara ölçüde durduğu nokta da ölçünüz tam demektir.

Zeytinyağı İle Sabun Nasıl Yapılır?

Bunun için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

1.yöntem: 6 litre su ve 1kg kostik (lavabo açıcı) soğuk suyun içinde tamamen eritilir. Ardından yine 6 litre zeytinyağının içine azar azar ilave ediyoruz. Bu esnada sürekli tahta bir kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Katılaşıp oluşan sabun uygun bir yerde soğumaya bırakılır. Daha sonra bıçakla kesilerek kullanıma hazır hale getirilir.

2.yöntem: Aynı malzemeler aynı oranda kullanılır. Burada sadece işlem kaynatılarak yapılır. Ve kıvamını alınca uygun bir zemine serilip soğuyunca kesilir.

Biz tarifleri verdik. Artık hangisini veya hangilerini uygulayacağınız size kalmış.

Yorum yapın