Sabun Yapımı Tarifi

Sabun bir baz ile yağ asidinin birleşiminden oluşan kimyasal bir tuzdur. Sabunun esas maddesi yağlardır. Bu yağ çeşitliliği sabunun cinsini ve kalitesini belli eder. Bu nedenle yağın ve bazın miktarı iyi ayarlanmalı ki, sabun gerçekten iyi bir durumda ortaya çıksın. Çünkü miktarın doğru ayarlanamaması sabunlaşmanın gerçekleşmemesini sağlar, üstelik bu tipte bir sabun ciltte kullanıldığında tahriş edici özellikler de gösterir.

Bugün piyasada olan sabunların birçoğunun içerisinde artan talebi karşılamak adına süreci hızlandırıcı kimyasallar katılıyor. Bu tarz sabunların bırakın cilde faydasını, uzun vadede zararları bile var. İşte sizler için evde doğal yollarla hazırlanabilecek doğal sabun yapımı tarifi.

Sabun yapımında baz olarak NAOH kullanılır. Diğer malzemeler:

  • Zeytinyağı
  • Su
  • Termometre
  • Sabun kalıpları
  • 5-6 litre büyüklüğünde çelik tencere
  • Mikser
  • Tahta yemek kaşığı

Evde Sabun Yapımı

İlk olarak çelik tencerenizin içerisine 6 bardak kadar su koyun ve ardından temin ettiğiniz NAOH’tan 1 bardak kadar ekleyin. (Yavaşça) NAOH, suyla tepkimeye girecektir. Bu tepkime karışımı kendiliğinde ısıtır. Bu ısı sabun yapımı için fazla olacağı için sıcaklığın 40 derece civarına düşmesini beklemelisiniz.

Bu sırada bir başka kabın içerisine zeytinyağı koyun ve onu da 40 dereceye kadar ısıtın. İkisinin de aynı derecede olması gerekiyor. Ardından, zeytinyağını NAOH-H2O karışımının içerisine dökebilirsiniz. Yine oldukça yavaş biçimde karıştırmalısınız. Bir süre sonra işleme mikserin en düşük ayarında 10 dakika kadar daha devam edilir. (Bu aşamada oluşan karışımın cilde değmesi tahrişlere ve yanmalara sebebiyet verebilir. Etrafa sıçratmamaya özen gösterin. Eğer cildinize değerse hiç vakit kaybetmeden su ile yıkayın.) Karıştırma işlemine 3 dakika arar verin ve sonra yine mikserle 10 dakika daha karıştırın. Karışım eğer muhallebi kıvamına gelmediyse ara verme ve mikserle karıştırma işlemine devam edin. Bu aşamada kokulu bir sabun yapımı için esanslar da ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey karışımın ısısının 40 dereceyi aşmamasıdır.

Karışım muhallebi kıvamına gelinde tencereyi bir battaniyeye sarın ve 1 gün öylece bekletin. İçeride ne oluyor diye sakın kapağını açmayın. 1 günün sonunda kapağını açıp istediğiniz sabun kalıplarına dökebilirsiniz. Artık 2 ay kadar beklemeniz gerekiyor. Bu süre sonunda sabunlarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Yorum yapın