Saç Derisindeki Sorunlar ve Tedavileri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Birçok kişide görülen saç derisi problemleri bazen oldukça kötü bir hal almaktadır. Saç telleri ince olabilir ya da dökülebilir, kopabilir, yavaş büyür. Kepek ya da kaşıntılar veya saç derisinde soyulma olabilir.

Saç Kaybı

Saç dökülmesi, incelme ve kırılma da dahil olmak üzere en yaygın saç derisi problemidir. Çoğu kişi günde 50 ila 100 kıl kaybeder. Saçlar insanın yaşına göre giderek azalır, ancak tüm insanlar aynı dereceden etkilenmez. Kalıtsal incelme veya saç dökülmesi saç dökülmesinin en yaygın nedenidir.

Bunu annenizin ya da ailenin babasının yanından miras alabilirsiniz. Bu özellikteki kadınlar inceltici saç geliştirirken erkekler tamamen kel olur. Durum gençlerde 20 yaşında veya 30 yaşında da başlayabilir. Aşırı saç dökülmesi, incelme ya da kırılma için diğer muhtemel nedenler şunları içerir:
Saç boyaları ve kalıcılar gibi saç bakım ürünlerindeki ve sıcak silindirlerden, kıvrımlı ütülerden veya saç kurutuculardaki saçların zarar görmesi.

İlaçların Yan Etkileri veya Kemoterapi Gibi Tıbbi Tedaviler

Son cerrahi, ateş veya duygusal stres. Şiddetli fiziksel veya duygusal stres sonrasında 4 hafta ila 3 ayda birçok saç kaybınız olabilir. Saç dökülmesinin bu türü genellikle birkaç ay içinde durur.

Lupus Ve Hipertiroidizm Gibi Hastalıklar

Ağır metal zehirlenmesi, örneğin talyum veya arsenik zehirlenmesi. Zayıf beslenme, özellikle diyette protein veya demir eksikliği. Yanıklardan veya diğer yanık tedavilerinden de kaynaklanabilir. Kaşıntı, pul pul dökülmesi veya kafa derisinin kabuklanması Kafa derisinin kaşıntı, dökme veya kabuklanmasına neden olabilir.

Saç Derisindeki Kepek Sorunu

Kepek sorunu, kafa derisinde cildin dökülmesi, baş, boyun ve omuzlarda beyaz lekeler bırakır. Normal saç derisi cilt hücrelerinin dökülmesine neden olan egzama denilen bir cilt durumunun bir biçimi olabilir.

Kepek ayrıca mantar enfeksiyonundan da kaynaklanabilir. Hormonal veya mevsimsel değişiklikler kepeği daha da kötüleştirebilir. Saç biti, kaşınmaya neden olan küçük kanatsız böcekler ve kafa derisinde ham lekeler. Baş biti, okul çağı çocuklarında en yaygın olanıdır. Mantar, bir mantar enfeksiyonu kafa derisi dış tabakasının ve saç. Genellikle solucanlara benzeyen yükseltilmiş, kırmızı kenarlı yuvarlak yamalardan oluşan döküntülere neden olur. Döküntü, bu kenarlar arasında yayılıyor ve sıklıkla merkezi açık bırakıyor ve halka şekli oluyor.

Sedef Hastalığı Gibi (Kronik) Cilt Rahatsızlıkları

Nadir, tekrarlayan cilt rahatsızlığı liken planus. Bu durum stres, yorgunluk veya ilaç veya kimyasallara maruz kalma sırasında daha sık görülür.

Yorum yapın