Saç Dökülmesi ve Dökülmeye Karşı Alınabilecek Önlemler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Saç dökülmesi günümüzün önemli problemleri arasında gösterilmektedir. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde görülürken, kadınlarda ise son zamanlarda gözle görülür artışlar meydana gelmiştir. Saç dökülmesi insanları psikolojik olarak etkilemekte ve kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Yaşadığımız toplumda günümüzde saç dökülmesi artmakla beraber genç yaştaki insanlarda saç dökülmesi ortalamanın üstünde görülmektedir.

Saç dökülmesi kimi zaman hastalıklara kimi zaman ise daha başka nedenlere işaret edebilmektedir o yüzden saç dökülmesi deyip önemsememek ileride daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sorunun önüne geçmek ve çözüm önerisi sunmak için bu yazımı kaleme alıyorum.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Son yapılan araştırmalar ile saç dökülmesinin nedenleri ortaya konulmuştur. Bu nedenler şöyle sıralayabiliriz; fiziksel stres, hamilelik aşırı A vitamini, protein eksikliği, erkek tipi kellik, kalıtım, anemi, B vitamini eksikliği kimyasal tedavi ve ebetteki yaşlılık bu saymış olduğumuz nedenler saç dökülmesinin ana nedenleridir. Günümüzde saç dökülmesi hızla artmaya devam etmektedir bunun başlıca sebeplerini yazmaya çalıştım fakat bunların yanında doğal ürünlerin doğal beslenmenin önemini yadırgayamayız yediğimiz besinlerin genelinin hormonlu olması ve son zamanlarda GDO lup besinlerin piyasada çok fazla dolaşmaya başlaması insanların sağlığını olumsuz yönde etkilemiştir. Bu etkilemenin bir taraflıda elbette saçlarımızda hissettik o yüzden doğal beslenmeyi elden bırakmamak gerekiyor. Hiç olmazsa satın aldığımız ürünleri daha dikkatli almamız iyi olacaktır.

Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Günümüzde saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla rastlanmaktadır. Genel olarak ortalama bir insanın günde 100 tel saçı dökülür. Bu sayı sağlıklı bir insanda günlük dökülmeyi ifade eder. Saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Saçlarınızın cansız olduğu ve döküldüğünü fark ettiyseniz saç kurutma ve fön gibi uygulamalardan uzaklaşmanız saçlarınız sağlığı için daha iyi olacaktır.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenme saçlarınızı etkileyen diğer bir faktördür. Yetersiz beslenme saçları zayıflatır ve kırılmalara neden olur.
  • Vücut yorgunluğu ve uykusuzluk saç dökülmesinin diğer bir nedenidir. Araştırmalara göre düzenli ve yeterince uyuyan insanların saçlarının daha sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Saçların yoğun kimyasala maruz kalırsa dökülmelerin görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Sürekli boyanan saçlar ve sürekli şampuana maruz kalan saç derisi saç dökülmesini hızlandırarak saçlarınızı kaybetmenize neden olur.
  • Saçlarınıza model vereceğiniz zaman kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Nemli ve ıslak saç kökleri daha açık ve geniştir temasınız ile daha kolay dökülecektir.
  • Spor yapmak saçlarınızın dökülmesini önleyen veya yavaşlatan diğer bir etkendir. Egzersiz ve spor aktiviteleri kan dolaşımınızı uyarır ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Saç dökülmesine doğal çözümler.
  • Limon ve soğanı saç dökülmeleriniz için kullanabilirsiniz. Eşit miktarda limon ve soğanın suyunu saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız ve 20 dakika sonra durulayınız.
  • Balık karaciğer yağını uyumadan önce saçınıza uygulayın ve bir gün saçınızda kalsın sonra durulayın ve buna düzenli devam edin saçlarınızdaki değişime şahit olacaksınız.

Saç köklerinizi canlandırmak için zeytinyağı, badem yağı, çörek otu yağı, yılan yağı, aryan yağı kullanılabilir. Bu yağlardan en az birini saçlarınıza masaj yaparak süreriz ve 4 saat saçımızda beklettikten sonra saçlarımızı yıkayarak durularız bu yöntemi haftada yâda iki haftada bir defa uygulamak saçlarınıza canlılık kazandıracaktır ve saçlarınızın dökülmesini yavaşlatacaktır. Sardunya yaprakları saç kökleriniz için oldukça faydalı gelebilecek başka bir yöntemdir. Kokulu sardunya yapraklarını 20-30 dakika kaynattıktan sonra süzülür ve suyu ile saçlar yıkanır bu yönteme düzenli devam ederseniz saçlarınızın canlandığını ve dökülmenin yavaşladığını görebilirsiniz.

Yorum yapın