Saçlarım Neden Çok Dökülüyor?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Saç dökülmesi nedenleri, saç telleri neden dökülür, günde kaç tane saç dökülmesi normal?, nasıl önlenir? erkek ve kadınların ortak sorunlarından bir tanesi olan fakat erkeklerin daha çok etkilendiği saç dökülmesi sorunu ileride kellik probleminin ortaya çıkması psikolojik anlamda olumsuz etkiler.

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde de sık görülür. Erkeklerin ileride saçların dökülmesi ve kellik korkusu oldukça fazladır. Kadınlar da dökülen saçlarını görünce tabi ki etkilenir. Saç dökülmesi sorunu aslında her iki cinside olumsuz yönde etkilemekte psikolojik anlamda olumsuz yönleri bir hayli fazladır mesela saçlarımı taradığımda taraktaki saç tellerini görünce moralim alt üst oluyor. Saç dökülmesinin bir den fazla nedeni vardır yaşam tarzınız, çevresel faktörler, iş hayatınız, ailevi sorunlar, sıkıntı, stres gibi çok nedeni vardır.

Uzmanlar günde 100-150 tane saç telinin dökülmesini normal buluyor. Saç dökülmesinin bir diğer nedeni de mevsimsel olarak dökülmelerdir. Mevsimsel dökülmelerde bu rakamların iki katına çıktığın söylenmekte. Saçlardan jöle ve sprey gibi kimyasal ürünlerin uzak tutulması gerekli.

Saç Dökülmesinin Bilinen Bazı Nedenleri Şunlardır?

  • Günümüzde dikkat edilmeyen dengesiz ve sağlıksız beslenme neden olabilir.
  • Demir eksikliği dökülmelere neden olur.
  • Aşırı stres ve endişe gibi yoğun yaşanan üzüntü duyguları saç dökülmelerine neden olabilir.
  • Şiddetli geçirilen enfeksiyon rahatsızlıkları etkileyebilir.
  • Hormonal değişimlerden kaynaklanabilir.
  • Tiroid hastalıkları neden olabilir.

Normal Mi Yoksa Anormal Mi Nasıl Anlarız?

Saçların normal, mevsimsel veya anormal olarak mı döküldüğünü anlamak için basit bir işlem yaparak anlayabilirsiniz. Peki nasıl anlarız; Saçlar en az iki gün yıkanmamalı sonra elinizi parmaklar açık vaziyette saçların arasına götürün elinizi çekin parmakların arasındaki saç tellerini bir yere toplayan 5 kere bu uygulamayı yapın. Topladığınız saç telleri 10 taneden az ise bu normal dökülmedir. Eğer 15-20 tane ise mevsimsel dökülmedir. Fakat saç telleri 20’nin üzerinde ise bu anormal bir durumdur saç kaybı başlamış demektir bu durum sizi kelliğe kadar götürebilir acilen uzman bir hekime başvurarak tedaviye başlanması gerekmektedir.

Yorum yapın