Sağlık Bakanlığı’ndan Sağlıklı Beslenme Hattı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Corona virüsüne bağlı olarak uzun süredir evde kalan vatandaşlar için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı Hattı kurularak, 56 ilde aktif bir biçimde diyetisyenlerin vatandaşlara yardımcı olması sağlandı.

Bakanlık tarafından özellikle 20 yaş altında ya da 65 yaşın üstündeki vatandaşların sağlıklı bir beslenme programına uygun hareket etmelerine dayalı bir uygulama hayata geçirildi. 56 ildeki il sağlık müdürlükleri tarafından faaliyet gösteren bu hat, en uygun diyetisyenlere ulaşmayı ve sorunların giderilmesini sağlayabilecek.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Daire Başkanlığı’nda görev alan diyetisyen Nermin Çelikay; vatandaşların uzun süre evde kalmalarından dolayı beslenme alışkanlıklarında değişkenlik görüldüğünü ifade etti.

Beslenme danışmanlığı konusunda destek veren tüm diyetisyenlerin önceden de aynı tip işleri hayata geçirdiklerini vurguladı. Corona virüsü nedeniyle evde kalan vatandaşlara da benzer bir konuda yardım edileceğini ifade eden Çelikay; aynı zamanda da sağlıklı beslenme hakkında bilgi ve uyarılarda da bulunacağını belirtti.

Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaşının üstündeki vatandaşların da kendilerini aradıklarını belirten Çelikay, bu kişilerin beslenme alışkanlıklarını dinleyerek yardımcı olduklarını kaydetti. Aynı zamanda da kronik rahatsızlıklarını da öğrenmek durumunda kaldıklarını ifade ederek, bu tip beslenme sorunlarına dair çözüm üretmek adına devreye girdiklerini de söyledi. Her diyetisyenin toplumun geneline bu desteği aktif olarak sağladığından söz etti.

Yorum yapın