Sağlık Ve Zindeliğe Bütünsel Yaklaşımlar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İnme, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi yaşam tarzı hastalıkları her yıl milyarlarca dolara mal oluyor. Sadece zamanınızın büyük bir kısmını almakla kalmazlar, aynı zamanda erken ölüm için risk oluştururlar ve en azından yapmayı sevdiğiniz şeylerden zevk alma yeteneğinizi azaltırlar.

Engellilik ve hastalıkla yaşamak yerine, sağlığınızı iyileştirmenin ve kronik hastalıkların getirdiği zorluklardan kaçınmanın birkaç bütünsel yolu vardır.

Düzenli Fiziksel Aktivite

Egzersiz yapmanın birçok sağlıklı faydası vardır. Egzersiz, yürüme, koşma, yüzme veya bisiklete binme gibi aerobik egzersizleri veya spor salonunda ağırlık kaldırmak ve ağırlık makineleri kullanmak gibi anaerobik egzersizleri içerebilir. Araştırmalar, düzenli egzersiz yaparak diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kolorektal kanser ve akciğer kanseri dahil birçok kanser türünden muzdarip olma şansınızı azaltabileceğinizi sürekli olarak göstermiştir.

Egzersiz sadece vücudunuzun sağlığı için yaptığınız bir şey değildir. Egzersiz yapmak ruh sağlığınıza da kolayca yardımcı olabilir. Egzersizin beynin endojen endorfinlerini artırdığı bilinmektedir, böylece kendinizi daha iyi hissedersiniz ve ağrı algısı azalır.

Aynı zamanda erken ölümden muzdarip olma şansınızı da azaltır. Brigham ve Kadın Hastanesinden yapılan bir araştırma, düzenli bir egzersiz programına katılanların yaklaşık üçte bir oranında erken ölüm riskinin azaldığını ortaya koydu.

Sağlıklı Kilo Verin

Boylarına göre normal kiloya sahip kişilerin daha sağlıklı oldukları ve günlük aktivitelerde daha iyi işlev gördükleri iyi bilinmektedir. Maalesef obezite artıyor ve bu da kronik hastalıkların artması anlamına geliyor. Kilonuzu normal aralıkta tutmanın birçok yolu vardır.

Günlük olarak egzersiz yapmak, kilonuzu iyileştirmek için uzun bir yol kat edebilir ve düşük kalorili sağlıklı bir diyet yemek, kilo alımını ve aşırı kilolu olmakla birlikte gelen tıbbi sorunları önlemek için de gereklidir. Kilonuzu büyük ölçüde değiştirmek zorunda değilsiniz. Sadece birkaç kilo vermek, kötü sağlık ile iyi sağlık arasındaki farkı yaratabilir.

Aşı Olun ve Kronik Hastalıklar İçin Tarayın

Grip veya zatürreye karşı aşı yaptırmak teknik olarak bütünsel olmasa da, özellikle yaşlandıkça yapmak isteyeceğiniz önemli şeylerdir. Buna ek olarak, yaşam kalitesi düşük olmaya devam eden kronik hastalıkların birçoğunun taranması için doktorunuzu düzenli olarak görmeniz gerekir.

Tek başına diyabet taraması, hastalık riskinizi belirleyebilir ve bu kronik hastalığa sahip olmakla birlikte ortaya çıkan komplikasyonları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Kolesterol taraması da kalp hastalıkları riskinizi belirleyebilir ve sizi kolesterolünüzü düşürecek ve genel sağlığınızı iyileştirecek daha iyi beslenme alışkanlıklarına yönlendirebilir.

Sosyal Kalın

Kendini izole eden insanların sağlığı, arkadaşları ve sevdikleriyle zaman geçirenlere göre daha kötüdür. Aile olarak birlikte yemek yemek için zaman ayırmayı, eşinizle düzenli aralıklarla dışarı çıkmayı veya yakın bir arkadaşınızla bir egzersiz programına katılmayı içerebilir. Sosyal ağınız, sağlığınız için, dahil olabileceğiniz diğer sağlıklı aktiviteler kadar önemlidir.

Sosyal aktivite beyni sağlıklı tutar ve duygusal zindeliği teşvik eder ve kendinizi iyi hissettiğinizde vücudunuz gelişir, gerçekten de bu kadar basittir.

Yorum yapın