Sağlıklı Gebelik Dönemi İçin İpuçları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sağlıklı , kaliteli ve özellikle bilinçli bir gebelik dönemi geçirmek, gebeliğe özgü rahatsız edici belirtileri yaşamamak ya da daha hafif şekliyle yaşamak, bebeğinizin potansiyel kilosuna ulaşmasını ve dünyaya yeterli besin depolarını doldurmuş olarak gelmesini sağlamak, rahat bir lohusalık dönemi geçirmek, lohusalıkta bebeğinize vereceğiniz sütünüzün kaliteli olmasını sağlamak için gebelik öncesinde alacağınız bazı önlemler hakkında sizlere yardımcı olmak amacıyla bu sayfalarımızı düzenledik.

Ülkemizde hamileliklerin büyük bir bölümü plansız olarak gerçekleşmektedir. Ancak bu durumun ortaya çıkmasının ardından hiç de sürprizlere bırakılmayacak düzenli ve ciddi bir planlama gerekmektedir. Doğum eylemi, sanıldığının aksine, doğumhanede sıklaşan sancılarla başlamaz; doğum hamileliğin kesinleştiği gün, hatta hamileliğe karar verildiğinde başlar. Güvenli ve sağlıklı bir doğum için annelerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi gerekir.

Doğum öncesi yaptıracağınız kontrolleriniz , olabilecek sağlık sorunlarını erkenden belirlemeyi ve bunlarla ilgili gerekli önlemleri zamanında almayı hedefler. Çünkü, sağlıkta kural sadece hizmetin doğru ve güvenilir verilmesi değil, aynı zamanda zamanlamasının da doğru yapılmasıdır. Doğru zamanda yapılmayan doğru iş anlamsız ya da en azından yetersiz olabilir.

Ortalama gebelik süresi 280 gün, yani 40 haftadır. Sağlıklı bir gebelik için kontrollere adet gününüz geçer geçmez başlanmalıdır. Gebeliğin ilk aylarında kontroller eğer çok fazla şikayet olmazsa aylık yapılmadır. Sonraki aylarda ihtiyaca göre kontroller sıklaştırılmalıdır.

Yorum yapın