Sağlıklı Kan Basıncı Nedir? Kan Basıncı Nasıl Ölçülür?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kan basıncı kalbin vücuda kanı pompalarken atardamara uyguladığı gücün ölçümüne kan basıncı denilmektedir. Kan basıncı tıpta iki sayıdan oluşmaktadır. İlk büyük olan sayı sistolik yani büyük tansiyonu gösterir.İkinci daha küçük olan sayı ise diyastolik yani küçük tansiyonu göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 140/90 mmHg gibi değerlerdir.

Sağlıklı bir bireydeki değerler büyük olan 140 küçük olan ise 90 altında olması gerekmektedir. Ancak şeker hastalığı olan kişiler,böbrek hastalığı,damar hastalığı olan kişilerde daha düşük değerler sağlıklı olarak kabul edilebilmektedir. Peki kan basıncı nasıl ölçülür onu görelim şimdi.

Kan Basıncı Nasıl Ölçülür ?

Kan basıncınızı kendinizde ölçebilirsiniz. Bunun için otomatik cihazlarıda çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Ölçüm yapılacak cihazınızın mutlaka kol yapınıza uygun olması gerekmektedir. Tansiyonunuzu dinlenmiş olarak ölçmeniz gerekmektedir. Ölçmeden ince mutlaka spor yapmayınız,egzersiz yapmayınız,sigara içmemiş olmanız gerekmekte ve özellikle kafeinli içecekler içmemiş olmanız gerekmektedir.

Tansiyonunuzu oturur vaziyette kolunuz ise kalp seviyesinde ve bir yerden destek almışken ölçünüz. Ölçümlerinizi bir yere kaydediniz. Ölçümleriniz de bir yükseklik fark ederseniz mutlaka bir doktora başvurunuz.

Yorum yapın