Saholan Su Mağarası Nerededir?

Gezilmesi Görülmesi Gereken Çok Özel Bir Su Mağarası

Her yıl binlerce turist ve doğa tutkunu kabul eden Saholan Su Mağarası, İran’da bulunur. Mehabad ve Bokan kentleri arasındadır. Mehabad’a 43 kilometre uzakta, Saholan köyünün çok yakınında olan bu mağara, 70 milyon bir yıllık bir geçmişe sahip. İlk kez 100 yıl önce yapılan mağara incelemelerinde keşfedildi. Milattan önce 1000’li yıllarda insanların bu mağarada yaşadığı tahmin ediliyor.

Mağaranın Genel Özellikleri

Suyun aşındıcı kuvvetiyle oluşmuş eşsiz güzellikteki Saholan Su Mağarası, yaklaşık 600 metre genişliğe sahip. Oldukça büyük olan bu mağara güvercin ve yarasalara ev sahipliği yapıyor. Bu özelliğinden dolayı halk bu mağaraya “Kune Kutter” de diyor. Mağaranın suyu ise oldukça berraktır. Birkaç metre derini görebilmek mümkün oluyor. Suyun bazı yerlerinde derinlik 65 metreyi bulabiliyor. Mağaranın girintili çıkıntılı duvarlarında ise özellikle ahtapot ve kaplumbağa gibi fosiller dikkat çekiyor.

Küçük bir kireç taşının üzerindeki mağarada iki kapı bulunuyor. Bir kapıdan girip, içeride kayıkla güzel bir gezinti yaptıktan sonra diğer kapıdan çıkabiliyorsunuz. İlginç bir başka özelliği ise mağaranın içi, dışına göre 15 derece daha soğuk.

Hemedan’da bulunan Elisedr Mağarası’ndan sonra İran’ın ikinci büyük su mağarası olarak biliniyor.

Turistler Sıkça Ziyaret Ediyor

Tüm bu saydığım özellikler birleşince, her yıl binlerce turist çekme potansiyeline sahip bir mağara karşımıza çıkıyor. Daha önce insanlara ev sahipliği yapmış olması ve içinde çeşitli hayvanların fosillerinin olması oldukça dikkat çekici iki özellik.

Mağaranın içi özel aydınlatmalarla aydınlatılmış ve loş bir ışık sağlanmış. Böylece duvarları ve fosilleri inceleyebilmek mümkün. İçeriyi gezmek için kayık kullanılıyor. 600 metre genişliğindeki bu mağaranın her an üzerinize düşebilecekmiş gibi duran tavanı, mağaraya ürkütücü bir hava katsa da, suların üstünde kayığınızla yaptığınız bir gezintide gördüklerinizden etkilenmemeniz mümkün değildir. Eşsiz güzelliklere sahip olan Saholan Su Mağarası eski bir tarihe dayanması ile turistlerin oldukça ilgi görmektedir. Mağaranın geçmiş tarihi oldukça ünlenmiş ve herkes tarafından bilinmektedir. Sizlerin de bir gün bu eşsiz güzelliklerden geri kalmamak ve bu inanılmaz mağarada bir anı canlandırmak istiyorsanız ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın