Sakarya Karasu Acarlar Longozu Özellikleri

Bugün siz sevgili okuyucularımıza Sakarya Karasu Acarlar Longoz’undan bahsetmek istiyorum. Burası özellikle şehir trafiğinden bıkan hafta sonlarını sakin huzurlu bir şekilde geçirmek isteyenler için harika bir kaçış yeridir.

Ama Acarlar Longoz‘unun nerede olduğuna geçmeden önce ilk olarak merak edenler için Longoz kelimesinin ne anlamına geldiğine değinmek istiyorum. Çünkü , belki de yazımı okuyan birçok kişi bu kelimeyi ilk defa duyuyor olabilir diye düşünüyorum.

Longoz başka bir deyişle subasar ormanı inanılmaz değerli ekosistem olayıdır. Bu ormanın kendine has bir bitki örtüsü ve yine yaşamak için bu bölgeyi seçen özel canlıların yaşadığı müthiş bir ormandır. Longoz derelerin birleşerek getirdiği kumların akarsu girişini kapatarak oluşturdukları çok özel ekolojik bir sistemdir. Akarsuların getirdiği kil, toprak, mineral ve organik materyaller anlamında oldukça zengindir. Ve Longoz oluşumu dünyada oldukça nadir görülen bir durumdur. Dünya üzerinde sadece Amazon ormanlarında, Afrika’da ve Türkiye’de iki yer de görülmektedir.

Sakarya Karasu Acarlar Longozu Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e aktığı alanda binlerce yıl öncesinde oluşmuştur. Aradan geçen bunca zaman içinde denizden gelen dalgaların oluşturduğu lagünleri akarsuyun getirdikleri ile doldurması sonucunda oluşan alanı su seven bitkilerin kaplamasıyla oluşmuş bir ormandır. Longozlarda oluşan ekosistem yaşantının devam etmesi için sürekli bol su olması şarttır.

Dünyanın ikinci büyük Longozu olarak kabul edilen longoz 1562 hektarlık alanı kaplamaktadır. Gerçi bu anlamda uzman görüşleri farklılık göstermektedir. Bir kısmı yine ülkemizde yer alan diğer bir longoz olan Kırklareli’nde bulunan İğne ada Longoz’unun daha büyük olduğunu belirtiyorlar. Fakat Acarlar longozu bir bütün halinde olduğu için dünya üzerinde dereceye girmektedir. Ama asıl önemlisi hangisinin daha büyük olduğundan ziyade bu müthiş subasar ormanlarının mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olduğudur.

Sakarya Karasu Acarlar Longozuna Nasıl Gidilir?

Sakarya iline bağlı Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında bulunan bu orman Karadeniz’e sadece 700 metre mesafede yer almaktadır. Birinci dereceden sit alanı olarak kabul edilmektedir. Longoz’da yılan, sülün, kaplumbağa, çulluk, tilki, yaban ördeği, çakal, yaban kazı ve yaban ördeği gibi birçok hayvan türü yaşamaktadır. Ayrıca içinde bulunan gölde kefal, sazan , yayın ve turna gibi çeşitli balık türleri bulunmaktadır. Canlılar dışında gördüğünüz zaman hayran kalacağınız bitki örtüsü de görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Burada su lalesi, su zambağı, göl soğanı ve bir sürü değişik renkten oluşan nilüferleri gördüğünüzde emin olun bir kez daha buraya iyi ki gelmişim diyeceksiniz. Özellikle Haziran ayında göl üzerinde oluşan nilüferler bu longozu daha da şahane bir alana dönüştürmektedir.

Toplamda 16 kimlik bir uzunluğa sahip yerin 4 kilometrelik bir alanında tekne ve su bisikleti ile dolaşabilme şansını oraya gelen ziyaretçilere sunuyor. Ayrıca longozun Karasu tarafında isteyenler için bir yürüyüş alanı da mevcuttur. Bu doğal sit alanında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesislerde bulunmaktadır.

Sakarya Karasu Acarlar Longozunu görmeyenler bir an önce rotalarını buraya çevirmeli ve bu nadir oluşan ekosistemi mutlaka görmeleri gerekir benden söylemesi. Bu arada gitmeye karar verenler için şimdiden iyi gezmeler.

Yorum yapın