Samsung, Ekrana Gömülü Ön Kamera Üzerinde Çalışıyor

Mobil cihazlar son yıllarda çerçeve oranını en aza indirebilmek için birbiriyle yarışıyor. Her mobil cihaz üreticisi, tamamı ekrandan oluşan tasarımı yapabilmek için elinden geleni yapıyor. Son zamanlarda çentikli tasarıma sahip telefonlara sıkça rastlıyoruz. Markalar, bu çentikleri olabildiğince azaltarak “tamamen çerçevesiz ekran” deneyimini kullanıcılara yaşatmaya çalışıyor. Örneğin Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S10 serisinde ekranın sağ üst köşesinde kamera yer alıyor. Hoparlör kısmı ise ekranın en üstündeki bölümde kendine yer buluyor. Yeni gelen bilgiler, Samsung’un tamamen çerçevesiz ekran geliştirme yönünde önemli bir hazırlık içerisinde olduğunu gösteriyor.

Samsung, Ekran Teknolojilerine Ciddi Yatırımlar Yapıyor

Ekran teknolojileri söz konusu olduğunda Samsung her zaman akla ilk gelen isimlerden biri oluyor. Gelişmiş ekran teknolojileriyle yalnızca kendi cihazları için değil, diğer cihaz üreticileri için de ekranlar geliştiren Samsung, bu alanda sınırları zorlamayı sürdürüyor. Yeni geliştirilen ekran teknolojisinde ise ön kameranın ekranın içine gömülmesi hedefleniyor. Samsung’un geliştirme aşamasında olduğu teknolojide ekran üzerinde kamera için ayrı bir bölüme gerek kalmıyor. Bunun gerçek olabilmesi için ekran teknolojisinde köklü değişiklikler yapılması gerekiyor. Ekranın altında kameranın sorunsuz çalışabilmesi için Samsung’un yeni çözümler geliştirmesi gerekiyor.

Samsung’un tamamen çerçevesiz ekran vizyonu, yıllar öncesine dayanıyor. Güney Koreli teknoloji devi uzun süredir bu teknolojiyi gerçeğe dönüştürmek için yoğun ar-ge çalışmaları yürütüyor. Dolayısıyla kameranın akıllı telefonlarında kapladığı alanı olabildiğince daraltan Samsung’un bir sonraki adımda böyle bir çözüm geliştirmesi beklenen bir hamleydi. Ancak ekran içine gömülü kameraya sahip telefonları çok yakın zamanda beklememek gerek. Söz konusu teknolojiye sahip telefonların önümüzdeki 2 veya 3 sene içerisinde raflarda olacağını söyleyebiliriz.

Ekran içine gömülü kamera teknolojisi artık bir lüksten ziyade ihtiyaç halini aldı. Çünkü daralan çerçevelerde artık sona gelindi ve ekranda fazlalık olarak yalnızca kamera kaldı. Özellikle de Samsung gibi katlanabilir telefonlar geliştirmeye başlayan firmalar için bu teknoloji önem taşıyor. Henüz yeni olan katlanabilir cihazlarda ön kameranın konumu sorun yaratabiliyor. Galaxy Fold‘da ön kameraya yer açabilmek için çentikli yapıdan faydalanan Samsung’un gelecek katlanabilir telefonlarında bu teknolojiyi kullanması sürpriz olmayacaktır.

Yorum yapın