Samsung Galaxy Note10 Ailesinin Öne Çıkan Özellikleri Neler?

Akıllı telefon piyasası hiç olmadığı kadar rekabetçi bir hal almış durumda. Donanımsal olarak zaten çok güçlü hale gelen akıllı telefonlar, birbirinden farklı özellikler sunarak rekabeti körüklüyor. Ancak akıllı telefonlar arasında bir tanesi var ki, piyasada doğru dürüst bir rakibi bile bulunmuyor.

Başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere bi cihaz Note serisinden başkası değil. Kalem kullanımı çevresinde tasarlanmış arayüzü, güçlü donanımı ve kamera yetenekleriyle kendine ayrı bir yer edinmeyi başarmış olan Note, her sene daha iyi bir şekilde karşımıza çıkıyor. Farklı kullanım deneyimi sayesinde Note kullananlar bir başka cihaza geçmek istemiyor veya istese de geçemiyor. Böylesine sadık bir kitleye sahip olan Note serisinin yeni üyesi Samsung Galaxy Note10, serinin sevenlerinin istediği özellikleri sunarken, diğer cihaz kullanıcılarını da kendine çekecek yenilikler barındırıyor.

Yeni Note10 Ailesinin Tasarımsal Özellikleri

Galaxy Note10’u tasarım olarak S10 yerine Note9 ile kıyaslamak daha mantıklı olacaktır. Çünkü Galaxy S10 yeni bir cihaz ve gerek tasarım olarak gerekse donanım olarak Galaxy S10’dan çok büyük farklılıklar içermiyor. Ancak Note9 ile kıyaslama yapıldığında tasarımdaki farklılıklar dikkat çekiyor.

Öncelikle ilk kez Note ailesinde iki farklı ekran boyutu seçeneği sunuluyor. Bu da isteyenlerin nispeten küçük bir ekranda da kalem deneyimi yaşamasını sağlıyor. Galaxy Note9’un hem alt hem de üst kısmında çerçeve varken Galaxy Note10 ve Note10+’ta yalnızca alt kısımda oldukça ince bir çerçeve yer alıyor. Üst kısımda ise ekranı ortalamış şekilde ön kamera bulunuyor. Galaxy S10+’ın aksine ön tarafta yalnızca tek kamera kullanıldığı için sonsuz ekran deneyimi daha iyi bir şekilde yansıtılıyor.

Gelişmiş S-Pen

Samsung Galaxy Note10’dan bahsederken S-Pen’den bahsetmemek tabii ki mümkün değil. Çünkü kalem, Note serisini diğer akıllı telefonlardan ayıran en önemli özellik. Her yeni Note sürümünde biraz daha gelişen S-Pen, bu yıl çok yetenekli bir hal almış durumda.

Geçen yıl piyasaya sürülen Galaxy Note9’da S-Pen’e bluetooth özelliği kazandırılmış ve böylece kalemin daha yetenekli olması sağlanmıştı. Bu yıl kaleme eklenen yeni özellikler sayesinde kullanıcıların kalem kullanımının önemli ölçüde artacağını öngörebiliriz.

Yeni S-Pen sayesinde telefonun ekranına dokunmaya gerek kalmadan birçok işlem yapılabiliyor. Özellikle kamera kısmında bu yeni özellikler kendisini gösteriyor.

Bu yıl Galaxy Note serisi Galaxy Note 10 ve Galaxy Note 10+ olarak iki ayrı modele ayrılıyor. İlk olarak Samsung Galaxy Note10’un özelliklerini sizlerle paylaşalım.

İki model de benzer tasarıma sahip olsa da ekran boyutu ve belli başlı özelliklerde modeller birbirinden ayrılıyor. Samsung Galaxy Note10’da 6.3 inçlik 2280 x 1080 piksel çözünürlüğünde ve 401 PPI değerinde ekrana yer veriliyor. Alışık olduğumuz üzere Corning Gorilla Glass teknolojili cam ve Always on Display, yani daima açık ekran özelliği bulunan cihazın ekranı HDR10 teknolojisini destekliyor. Bu teknoloji sayesinde HDR10 destekli içeriklerde çok daha zengin ve gerçekçi renkler görmek mümkün oluyor.

Cihazın Amerika’da satışa sunulacak versiyonunda Qualcomm Snapdragon 855 işlemciye yer verilirken ülkemizde satışı başlayacak olan cihazın işlemcisi ise 7 nanometre mimariye sahip Exynos 9825. 256 GB ve 512 GB versiyonları bulunan Samsung Galaxy Note 10’un RAM’i ise 8 GB olarak açıklanmış durumda.

Arka tarafında üçlü bir kamera düzeninin bulunduğu cihazda 12 MP geniş açı, 12 MP telefoto ve 16 MP ultra geniş açı özellikli kameraya yer veriliyor. Ön tarafa baktığımızda ise 10 megapiksel çözünürlüğünde bir selfie kamerası bizleri karşılıyor.

3.500 mAh kapasiteli pille gelen Galaxy Note10, 25W adaptör ile hızlı şarj imkanı sunuyor. Ayrıca 20W kablosuz hızlı şarj desteği de bulunuyor.

Cihazın renk seçenekleri arasında siyah, beyaz ve inci beyazı yer alıyor. Samsung Galaxy Note10’un Türkiye fiyatı ise 256 GB versiyon için 9.899 TL.

Samsung Galaxy Note10+ Ve Öne Çıkan Özellikleri

Temelde Galaxy Note10 ile aynı özelliklere sahip olan Galaxy Note10+’da bazı farklılıklar göze çarpıyor.

6.8 inçlik ekranıyla Galaxy Note10’a göre daha büyük olan cihazın ekran çözünürlüğü 3040 x 1440 piksel ve PPI değeri ise 498. HDR10 özelliği tahmin edilebileceği üzere Note10+’ta da bulunuyor.

İşlemci tarafında değişikliğin olmadığı plus sürümünde 256 GB ve 512 GB depolama alanları yer alırken 8 GB yerine 12 GB RAM kullanılıyor. Bu da S10+’ın çoklu görev ve uygulama açılış hızları alanlarında iddialı olacağını gösteriyor.

Galaxy Note10+’ta, Galaxy Note 10’dan farklı olarak 4’lü kamera sistemi bulunuyor. Note10’da yer alan kameraların haricinde bir de derinlik algılayabilen 3D VGA kamera yer alıyor. Geri kalan kamera kısmı ise Note10’dakiyle aynı.

4.300 mAH pille gelen telefonda 45W adaptör ile süper hızlı şarj imkanı sunuluyor. Fakat maalesef bu şarj cihazının kutu içeriğine dahil olmadığını belirtelim. Aura Glow, Aura White ve Aura Black adı verilen renklerle gelen cihazın her rengi epey şık görünüyor. Galaxy Note10+ Türkiye fiyatı 11.399 TL olarak belirlenmiş durumda.

Cihazların tüm teknik detaylarına buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yapın