Samsung Galaxy Z Flip Sağlamlık Testinde

Samsung’un ikinci nesil katlanabilir akıllı telefonu Samsung Galaxy Z Flip geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve farklı katlama mekanizmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İlk modelin aksine yatay değil, dikey olarak katlanan ve bu haliyle bir deniz kabuğunu andıran cihaz, gelişmiş bir donanım sunuyor. Galaxy Fold’un sağlamlık konusunda yaşadığı sorunlar nedeniyle Galaxy Z Flip’e karşı önyargı oluşmuştu. Yapılan sağlamlık testi, önyargının çok da yersiz olmadığını gösteriyor.

Mobil cihazlarla yaptığı sağlamlık testleriyle tanınan YouTube kanalı JerryRigEverything’in son konuğu Samsung Galaxy Z Flip oldu. Yapılan testlerde telefonun arka ve yan kısmının çizilmelere karşı dayanıklı olduğu görülüyor. Fakat ekran için aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. Galaxy Fold plastik ekranla satışa sunulmuşken Galaxy Z Flip’in cam ekranla gelmesi, yeni cihazın daha iyi bir ekran deneyimi sunacağına işaret etmişti. Ancak görünen o ki Galaxy Z Flip’in ekranı da yeterince dayanıklı değil. Normalde Gorilla Glass ekranlı akıllı telefonlar 6. seviye çiziklere kadar dayanırken Galaxy Z Flip henüz 2. seviyede çizilmeye başlıyor. En ufak baskıda bile çizilmeye başlayan ekran 6. seviyeye geldiğinde ise çok derin çizikler alıyor.

Ekranın kolay çizilmesi ekranın tam olarak cam olmadığı ve cam-plastik karışımı olduğu şeklinde yorumlanıyor. Samsung’un yaptığı açıklama ise durumun böyle olmadığını gösteriyor. Yapılan açıklamaya göre alt kısımda cam bir katman bulunuyor ve bu katmanın üstünde korucu nitelikte plastik bir katman yer alıyor. Ekranın kolay çizilmesinin nedeni olarak da bu plastik katman gösteriliyor.

Yorum yapın