Samsung’a Karşı Sert Saldırı

Son zamanlarda tedarik zincirinde işler karışıyor. Samsung, rekabette çok büyük bir sınav verecek. Samsung, Apple dışında Qualcomm ve farklı şirketlerin işlemcilerini tedarik ediyor. Daha sonra ne olur bilinmez ama en azından şimdilik durum böyle devam edecek gibi görünüyor.

Son gelen bilgilere göre Koreli teknoloji devi 14nm FinFET süreci ile Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi, Snapdragon 820’yi de üretmesi hedefleniyor. Samsung’a bu süreçte 14 nm FinFET çok büyük fayda sağladı. Apple A8’den sorumlu olan TSMC, üretim süresi sayesinde A9’u Samsung’a devretti. Kısacası, TSMC 14 nm üretiminin tedarikteki boşluğu doldurarak Samsung’un gelirini de arttırdı.

Ortaya çıkan tüm bu gelişmeler sonucu Samsung kitlesel üretim üzerine yoğunlaşarak sadece bu iş için çalışmış ve bir sonraki yılın sonunda 10 nm FinFET sürecine geçmek için sürekli kararlı bir şekilde çalışıyor. ETNews’in en yeni raparuna göre TSMC, Samsung’a karşı çok ağır bir atak ile karşılık verecek. Tayvanlı üretici için 16 nm FinFET şimdilik planlandığı gibi gidiyor.

Aynı zamanda bu yılsonunda TSMC, 16 nm’ye geçecek diye söylentiler dolaşıyor. Ama bu şirketin asıl gücü ise, 7 nm süreci olarak biliniyor. TSMC CEO’su Mark Liu geçen sene yaptığı bir açıklamaya göre, 7 nm süreci için en önemli müşterileri ile çalışmaya başladılar. Seri üretime 2017 yılının 4. Çeyreğinde üretime geçecekleri söyleniyor. TSMC’nin 2017 yılının başında 7 nm deneme üretimine geçilmesi hedefleniyor.

Önümüzdeki yılın son çeyreğinden itibaren TSMC’nin 10 nm üretiminde bulunan işlemciler piyasaya sunulacak. Kısacası, Tayvanlı şirketin hem 7 nm hem de 10 nm üretimi Samsung’un gelecek planlarını etkileyebileceği söyleniyor.

Yorum yapın