Sebze Diyeti, Meyve ve Sebze Diyetinin Faydaları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Zayıflama yöntemi olarak, oldukça popüler olan sebze diyeti günümüzde fazlasıyla kullanılmaktadır. Ancak her diyette olduğu gibi sebze ve meyve diyetinde de dikkat edilmesi gereken, bazı önemli noktalar var. İşte bugünkü konumu bu yüzden sağlığımız için önem arz eden “Sebze diyeti, meyve ve sebze diyetinin faydaları” başlığı altında dizayn ettim ve yine siz okuyucularımız içinde anlatıma sunacağım.

Evet, sebze ve meyve diyeti yaparken mevsim koşullarına uygun ve organik ürünleri, tercih etmemiz gerekiyor. Çünkü adı üzerinde biz bu sebzeler ile beslenip, diyet yapacağımız için vücuda çoğu vitamini de o kullandığımız sebze ve meyvelerden alacağız. Bu sebepten de organik kullanıma, dikkat etmemiz şart! Peki, her sebze zayıflatır mı ve zayıflatan sebzeler nelerdir?

Bir sebzenin organik olup olmadığını anlamamız için ilk başta mevsim koşuluna uygun olup, olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Daha sonra sebzeyi alırken, üzerinde “Kurtçuk delikleri var mı yok mu?” ona dikkat, çekmeliyiz. Birçoğumuz kurtçuk deliği olan, sebze ve meyveyi almıyoruz. Oysa kurtçuk olan, meyve ve sebze organiktir. Hormon yoktur ve daha sağlıklıdır. Çünkü ilaçlı ve hormonlu gıdalara, kurtçuk gitmez ve buda bize o sebzenin organik olmadığını gösterir. Lif oranı zengin olan sebzeler, zayıflamamız için bize ciddi bir destek sağlar. Peki, o sebzeler nelerdir?

Zayıflatan Sebzeler?

Sebze diyeti yaparken, sebzelerin mevsim koşullarına uygun ve organik olması gerektiğinden, yukarıda bahsettim. Ayrıca sebze ve meyve diyeti yapılırken, lif oranından zengin sebzelerin tercih edilmesi gerektiğinden de bahsettim.

Evet, “Lif oranından zengin ve zayıflamamızı sağlayan o sebzeler, nelerdir?” diye soran siz okuyucularımız için ben o sebzeleri, mevsimlik olarak hazırladım. O halde gelin birazda diyet yaparken, tercih etmeniz gereken o sebzelere göz atalım.

Öncelikle bildirmek istediğim husus; yapacağımız diyet ne olursa olsun, diyet yaparken kullanacağımız tüm gıdalara dikkat etmemiz, gerekiyor. Özelliklede sebze diyeti yaparken, organik sebzelere diyet listemizde, çiğ ya da pişmiş olarak yer verebiliriz. Kişi, yaz aylarında sebze diyeti yapacak ise eğer; enginar, kabak, tere, pazı, roka, marul, maydanoz, kıvırcık ve semizotu gibi lif oranından fazlasıyla zengin sebzeleri, tercih etmelerinde fayda var. Lif oranı fazla olan sebzeler, zayıflamanıza büyük katkı sağlayacaktır. Kış aylarında sebze diyeti yapmak isteyenler ise diyet listelerinde; kereviz, brokoli ve kış ayına özel yetiştirilen ıspanak çeşitlerine de listelerinde, yer verebilirler.

Sebze diyeti yapmak isteyen kişinin dikkate alması gereken en önemli nokta, diyetini mevsimlik gıdalar ile yapmasıdır. Örnek vermek gerekirse, kışın ortasında domates ile diyet yapması, diyetine bir fayda sağlamayacaktır. Tam aksi sağlıksız beslenerek, sağlığını riske atar. Hormonlu olma ihtimali fazla olan yiyeceklerden, sağlığımız için her zaman uzak durmakta fayda var. Ancak diyet yaparken bu duruma iki kat daha dikkat etmemiz, gerekiyor. Çünkü vücudun vitamine ve enerjiye fazlaca ihtiyacı olan dönemler, diyet yaptığımız dönemlerdir.

Yorum yapın