Şeker Hastalığı ve Yiyecekler Arasındaki İlişki Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Şeker hastalığı yemeklerle direkt ilişki içerisinde olan bir hastalıktır. Yiyeceklerle kan şekerinin yükselmesinden ileri gelir. Bu nedenle şeker hastalığına sahip olan bir kişi ne zaman karbonhidrat ne zaman protein ne zaman lifli yiyecekler tüketeceğini bilir. Bu hastalık mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Bir de şeker hastalığına bağlı olmadan yükselebilen şeker seviyesi vardır. Bu tip bir şeker yükselmesi durumunda sürekli susuzluk çekilir ve kişi büyük bir iştah içerisine girer. Sık sık idrara çıkılır.

Yükselen şekeri yine yiyeceklerle düşürmek mümkündür. Bunun için düşük glisemik endeksli gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Çünkü glisemik endeksi direkt olarak şeker üzerinde etkilidir. Örneğin işlenmiş, dondurulmuş, konserve gıdalarda yüksek glisemik endeksi olduğu için ne kadar yenilirse yenilsin kişi sürekli yemek ister.

Keten Tohumu: Keten tohumu oldukça yararlı bir yiyecektir. İçeriğinde omega 6, yüksek lif ve sağlıklı yağ asitleri bulunur. Keten tohumu tüketmek yükselen şekerin normal seviyelere gelmesini sağlar.

Badem: Kuruyemişler başlı başına vitamin ve mineral deposudur. İçeriğinde yağlar ve proteinler bulunur. İnsülin direncinin kontrolünü sağlar. Günlük 15 adet kadar tüketilebilir. Şeker hastalığından korunmak için mutlaka tüketilmelidir.

Limon ve Elma Sirkesi: Limon ve elma sirkesi birlikte tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur ve kan şekerini düşürür. Her sabah bir bardak ılık suyun içerisine yarım limon ve birkaç damla elma sirkesi damlatılarak içilmesi vücut için oldukça faydalıdır.

Tüketimine Edilmesi Gereken Yiyecekler

Glisemik indeksi gıdalar tüketildiğinde kan şekerinin ne kadar çabuk yükseleceğini gösteren bir durumdur. Yani düşük glisemik indeksine sahip yiyecekler vücutta şekerin yavaş yavaş, normal seyirde yükselmesini sağlar. İşte size kan şekerini hızla yükselten, yüksek glisemik indeksine sahip gıdalar:

  • Pirinç gevreği
  • Beyaz ekmek
  • Baget
  • Kabak
  • Karpuz
  • Kavun
  • Patates kızartması
  • Beyaz pirinç
  • Dondurma

Yorum yapın