SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Özellikle Türkiye de seo konusunda yanlış bilinen birçok bilgi var. Bunlardan bir tanesi de seo çalışma süreleri hakkında. Biz uzun uzun yazıp detaylı bir şekilde sizler anlatmaya çalışacağız ama seo çalışma süresi hakkında en güzel örneklendirmeyi şu şekilde kısaca yapabiliriz. Yeni doğan bir bebek düşünün bu bebeğin doğumdan belli yaşa kadar gelmesinde alması gereken birçok besin, ek gıda gibi şeyler vardır. Ve belli yaşa gelince artık beslenme oranı biraz daha düşer ve belli bir düzene girer işte seo çalışma süreci de böyledir. Ortalama ilk 6 ay gibi bir süreç ummalı bir şekilde gerçekleşir, analiz, hataların giderilmesi, site değerinin artırılması vesaire, sonra ki süreçte ise mevcut konumun korunması için çalışmalar artık daha nizami bir şekilde gerçekleştirilir.

Seo Çalışma Sürecini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Seo çalışmasın da birçok etken zaman dilimini etkilemektedir. Bunun başında ise sektör ve o sektörün rekabet oranları bununla birlikte firmanın hizmet verdiği alan. Şimdi, bir Beko teknik servis sitesini baz alalım bu firma Torbalı da hizmet vermektedir. Torbalı bugün itibari ile 150 bin nüfuslu bir bölge, yani kendince kalabalık bir yer. Bir de bu bölge de 15-20 arası teknik servisin bulunduğunu düşünür isek, çalışmalar ne kadar dar alanda yapılmış olsa da rakiplerin çokluğu seo çalışma sürecini olumsuz etkileyecektir.

Fakat tam tersi olarak düşünürsek daha az nüfuslu bir bölge ve tek bir Beko servisi, böyle bir ortamda sitenin kurulumu ve haritanın onaylanması durumunda bir hafta gibi kısa süre de bile site ile harita ilk sırada yer alma olasılığı yüksektir. Biz böylesi durumlar da müşterilerimize hemen kelimeye bakıp bir fiyat veya çalışma süresi veremiyoruz. Öncelikle müşterimizi bulunduğu bölgeyi ve o bölgede ki rekabeti ölçümlüyor ona göre analiz edip dönüş sağlıyoruz. Direk kelimeye göre fiyat vermek seo sektörü için pekte etik bir durum olmamaktadır.

Normal Şartlarda Seo Çalışmasının Etkileşim Süreci

Yukarı da bahsettiğimiz gibi seo çalışma süresini etkileyen arklı etkenler olduğu gibi, yapılan çalışmalar da bu çalışma süresinde etkili bir deneyimdir. Ama şunu da belirtmek gerekirse her ne kadar seo çalışmalarında net zaman biri olmasa da yapılan çalışmaların bir geri dönüşüm aralığı vardır. Gerçekten kaliteli bir şekilde yapılmış olan seo çalışmasında dönüşümler en geç bizlerin deneyimleri ile 3 ay içerisinde etkisini göstermektedir, bazı zorlu sektörler de ise bu süreç 6 aya kadar çıkabilmektedir. Bahsettiğimiz durum ilk sayfa çalışması için değil, yapılan çalışmaların sıralamaya etkisi gibi düşünebiliriz, en basit anlatım ile seo çalışmasına başlama da 70.sırada olan sitenin 3 ay içerisinde 20.sıralara gelmesi gibi.

Seo Çalışmalarının Bitiş Zamanı Yoktur

Birçok firma genellikle 3 veya 6 aylık seo hizmetini kendilerince yeterli görüp, kelimeleri ilk sayfaya gelince seo çalışmalarını durdurmakta ve bu sıralamanın ömür boyu orada kalacağını düşünmektedir. Bu oldukça yanlış bir mantık yürütme olayıdır. Yukarı da sizlere yeni doğan bebek örneğini vermiştik. Evet ilk 6 ay içerisinde siteleriniz iyi bir yerlere gelebilir ama bu sıralamanın ömür boyu orada kalacağı anlamına gelmez. Çünkü seo çalışması istikrar ve süreklilik istemektedir, maliyet oranları ilk başta yapılan kadar olmasa da yine de bu çalışmaların devamlılığı çok önemlidir. Çünkü, siz sektörünüz de tek değilsiniz ve sizin gibi seo çalışması yapan onlarca firma mevcut.

Bunların da yaptıkları çalışmalar kendi sitelerini ilk sıraya sokmak için yeterli olabilir ve onlar gelince mecbur sizin siteniz geriye gitmek durumunda kalacaktır. O yüzden mevcut sıralamanızı korumak ve farklı varyasyon kelimeler de de sıralamanızı yükseltmek için seo çalışmalarını devam ettirmeli ve bu çalışmaları ileriye taşımalısınız.

Özetlemek gerekir ise kaliteli bir seo çalışması sizi ilk 6 ay içinde iyi bir yere getirebilir, bundan sonra ki süreçte ise yapmanız gereken seo maliyetlerini kısarak çalışmaları süreklilik haline getirmeniz gerekmektedir. İleriye dönük bir projeniz var ise bu yol izlenebilecek tek yoldur.

Yorum yapın