Seo Dostu İçerik Oluşturmanın Temel Kuralları Neler?

İnternet kullanıcıları, bir konu hakkında araştırma yapmak, bir şarkının sözlerini bulmak, oyun önerileri almak, çeşitli topluluklar keşfetmek, film ve dizi incelemelerini okumak, bir dizinin ya da filmin fragmanını izlemek gibi amaçlarla Google, Yahoo, Bing benzeri arama motorlarını kullanır. Kullanıcılar zor bir durumun içinde bulunmadıkları sürece arama sonuçlarındaki seçimleri birinci ya da ikinci sayfadaki içeriklerle sınırlı kalırlar. Bir internet sitesi sahibi olan herkesin bu nedenle arama motoru optimizasyonuna dair sıkı çalışmalar yapmaya ihtiyacı vardır.

Bu yazıda, SEO dostu içerik oluşturmanın temel kurallarını sıraladık. SEO dostu içerik oluşturmak, web sitenizin ilk sayfada yer almasına çok yardımcı olacaktır. İşte SEO dostu içerik oluşturmanın temel kuralları!

1. İlk Sıralarda Yer Alan Web Sitelerini İncelemek

Arama motoru optimizasyonu ile içli dışlı olmanın, web sitesini arama motoru optimizasyonu bakımından iyileştirmenin en iyi yollarından biri, arama motoru optimizasyonu alanında sizi aydınlatacak bir çevrim içi kursa katılmak veyahut ilk sıralarda yer alan web sitelerini derinlemesine incelemektir.

Sektörle bağlantılı anahtar kelimelerle yapılan aramaların sonuçlarında ilk sıralarda yer alan web siteleri çoğunlukla büyük şirketler tarafından işletilmektedir. Bu web sitelerini takip ederek sektöre ilişkin haber, makale vb. destekler alabilir; sektörünüzle alakalı içerik oluşturabilirsiniz.

2. Özgün İçerikler Paylaşmak

İçerikler, bir web sitesini arama motorlarında ilk sıralara yükseltecek en etkili silahlardandır. Hem ziyaretçilere hem de arama motorlarına uygun bir içerik oluşturmak için içeriklerinizin her zaman özgün olduğundan emin olun.

3. Dikkat Çekici Başlık Kullanmak

Dikkat çekici bir başlık kullanmak, içeriklerin potansiyel ziyaretçiler tarafından tıklanma ihtimalini inanılmaz oranda artırmaktadır. İçeriğinizin başlığı kullanıcıları meraklandıracak türde bir başlık olmalıdır. Ayrıca başlıklarınızı mümkün olduğunca kısa tutmanızda fayda vardır.

4. İçeriklerde Anahtar Kelimelere Yer Vermek

Web sitesi sahipleri arama motoru optimizasyonu ile içli dışlı olsun olmasın, web sitesi deneyimlerinde bir kere bile olsa mutlaka içeriklerinde anahtar kelime kullanmaya dair bir ipucunu okumuştur.

Web sitesinde yayımlamak üzere özellikle 300 kelime üzerinde bir makale yazıyorsanız, makalede önemli olan yerleri -örneğin anahtar kelimeleri- kalınlaştırmak çok faydalıdır. Önemli olan yerleri kalınlaştırmak, arama motorlarına ve web sitesini ziyaret eden ziyaretçilere o kısmın önemli olduğunu bildirmek, web sitesini ziyaret edenlerin dikkatini toplamak için kullanışlıdır.

İçeriklere anahtar kelime eklerken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • İçeriklerde kullanılacak anahtar kelime sayısını içeriklerin kelime sayısına göre belirleyin. Örneğin, 300-500 kelimelik bir makalede iki anahtar kelime kullanmak yeterlidir.
  • Bir anahtar kelimeyi farklı şekillerde sunarsanız bir konu hakkında yapılacak olan çeşitli aramaların sonuçlarında yer almanız daha büyük bir olasılıktır.
  • İçerikte kullanılan anahtar kelimeleri bağlantı metinlerinde de kullanın.

5. Görüntüler Kullanmak

Arama motoru optimizasyonun son bir kuralı ise görüntüleri kullanmaktan geri kalmamaktır. Görüntüleri içeriklerinizin alt başlıklarında da kullanırsanız ziyaretçilerin bu başlıklara dikkat vermelerine sebep olabilirsiniz.

Yorum yapın