SEO İçin 10 Püf Nokta!

Faydalı seo bilgileri i̇le arama motoru sıralama düzeni, konumlandırma i̇yileştirmeleri nasıl sağlanır?

10 faydalı ipucu ve seo püf noktaları ile ilgili faydalı seo bilgileri arama motoru optimizasyonu çalışmaları yaparken siteniz için yardımcı olacaktır.

Seo ile ilgili faydalı bilgiler blog yazılarında çeşitlendirilmiştir. Her bir yazı konusu içinde önemli bilgiler bulunmaktadır. Yazıları okumanız değerli bilgi birikimlerinize katkı sağlayacaktır.

Seo çalışması için detaylı bilgiler edinmeniz sayesinde hatalı işlemler azalacak ve özellikle Google arama sonuçlarında daha hızlı yükselme (rank) meydana gelecektir. Siteniz ya da web site sayfalarınız arama motorları sıralama düzeninde daha i̇yi yer tutabilecektir.

Seo danışmanı tavsiyelerimiz ile %100 performans sağlayan seo püf noktalarını uygulayın sayfalarınız kısa sürede sıralamalardaki konumunu yükseltsin, siteniz ziyaretçileri ve trafiği artsın.

Güçlü Bir Seo İçin İpucu ve Püf Noktaları Nelerdir?

1- İçerik Kalitesi

Google 2019 algoritmaları i̇le sayfaların kalitesine önem vermektedir. Özellikle google eat olarak adlandırılan bu yapı, öncelikle sizin tarafınızdan yazılmış olan makale içeriğinin üç temel öğe açısından ele alır.

Expertise, authoritativeness, and trustworthiness (e.a.t) = uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik anlamlıdadır. Konunun uzmanı mısınız? Konu hakkında yetkin misiniz? Güvenilir bir içerik oluşturucusu musunuz?

Google üzerinde herhangi bir konuda arama yapan kullanıcıya arama motoru sonuçlarında (serp) arama konusu i̇le alakalı en i̇yi sayfaları sıralamayı amaçlar. Bu nedenle sayfalarınız değerlendirirken yukarıdaki üç ana başlık altında bir dizinlerinde bir konumlandırma yapar.

Tavsiyemiz : Uzmanlığınız olan konularda detaylı ve faydalı içerikler sunun. Asla başkalarına ait kopya i̇çerik bulundurmayın.

2- Teknik Seo

Teknik Seo İçin Birincil Başlıklar:

 • Siteniz ssl sertifika sahibi olmalıdır. Http yerine https i̇le siteniz açılmalıdır. Ssl siteniz i̇le kullanıcı browser’ı arasında bulunan katmanlarda güvenlik sağlama amacı i̇le kurulan bir şifreleme protokolüdür. Öncelikli olarak sitenize ssl sertifika kurmanız teknik seo’nun başlangıcıdır.
 • Sitenizi kesinti yaşamayan sunucularda barındırın. Kaliteli bir hosting sunucusu hizmeti veren firmalar i̇le çalışın. Cloud hosting imkânları da kesintisizlik açısından seçilebilir. Ya da kendi bünyenizde kendi sunucularınızdan siteniz yayınlanıyor ise, kesintisizlik ve güvenlik açısından her türlü önlemi alın.
 • Site yapınızda teknik güvenlik önlemlerini alın. Özellikle açık kaynak kodlu yazılımlarda (wordpress, joomla, magento v.b.) her zaman güncel versiyonlarını kullanın. Her bir güncel versiyon i̇çinde bir çok güvenlik açığının da kapatıldığı bilinmelidir. Eklenti kullanıyorsanız, eklentilerin güvenlik sorunlarına yol açıp açmadığı konusunda araştırmalarınızı yapın.
 • Sitenizi düzenli olarak yedekleyin. Herhangi bir sorun yaşandığında en hızlı bir şekilde en güncel yedeklerinizden sitenizi geri yükleyin.

Tavsiyemiz: her bir konu en baştan sona doğru seo i̇çin en önemli noktalardır. Seo çalışmasına başlamadan tüm bu faktörleri göz önünde bulundurunuz.

Teknik Seo İçin İkincil Başlıklar:

 • Site ve sayafa hızı i̇le mobil uyumluluk artık göz ardı edilmemelidir. Arama motorları yavaş olan siteleri site dizin kapsamından dışarıya alacaklardır. Örneğin yandex, 3 saniye i̇çinde cevap vermeyen bir siteyi i̇ndex kapsamına almamaktadır. Siteniz en fazla 600 ms. i̇çinde i̇lk yanıtı gönderebilmelidir. Mobil uyumluluk i̇le de her tip taşınabilir cihazda, (cep telefonu tablet v.b.) tam olarak görüntülenmeli ve hızlı açılmalıdır.
 • Siteniz yapısında canonical url kullanın. Örneğin amp sayfalarınız var i̇se i̇çerik tekrarı (duplicate) olarak algılanmasını arama motoru botlarına bildirmiş olursunuz.

Tavsiyemiz: Hız ve mobil konusu öncelikleriniz arasında olmalıdır. Canonical url yapısını muhakkak sitenize tatbik etmelisiniz.

3- Sayfa Seo Çalışmaları

 • Sayfa url leri permalink olarak set edilmesi botların sayfanızı anlayabilmesi i̇çin bir kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, mavi boya konusundaki sayfanızı, https://example.Com/page?=12 yerine, https://example.Com/mavi-boya/ olarak kullanın.
 • Sayfa başlığı (title) içeriğinizin ana başlığıdır. Mavi boya konusunu işliyorsanız site başlığında mavi boya kelimelerini de geçiriniz.
  Örneğin, “evler i̇çin 2019 yılı modası mavi boya öneriyoruz” gibi bir site başlığı kullanabilirsiniz. Site başlığı h1 büyüklüğünde seçilmelidir.
 • Sayfa içeriğinize h2 olarak alt başlık i̇le devam ediniz. Daha sonraki başlıklarında h3 , h4 olarak punto seçimi yapınız. Paragraflarınızı uzun tutmayınız. Uzun birbiri ardına takip eden cümlelerden oluşan bir paragraf yerine, ayrıştırılmış cümleler i̇le yazınızı tamamlayınız.
 • Yazılarınızda sorular sorarak bunları cevaplandırınız. Unutulmamalıdır ki arama motorlarında arama yapan kullanıcıların %70 ‘i bir soruya cevap aramaktadır.
 • Sayfanızı yayınlamadan önce, meta description ( sayfa i̇le i̇lgili i̇lk açıklama ) sayfanız i̇le özet bilgiyi bu alanda 160 karakter i̇le anlatınız.

Tavsiyemiz: Yukarıdaki başlıkların her biri çok önemlidir. Site ve sayfalarınızın yapısında son derece dikkatli olarak uygulamalarını yapmanız yönündedir.

3- İmaj Videolarınız İle Sayfanızın Optimizasyonunu Unutmayınız

 • Sayfanızın görsel zenginliği i̇çin kullandığınız i̇majlar ve videolar bir alt etiket i̇le arama motorlarına tanıtılmalıdır. Her ne kadar güncel teknolojiler i̇majları okuyabilme yeteneğine kavuşmuş olsa da i̇majın ya da videonun ne i̇le i̇lgili olduğunu alt etiketi i̇le bildirmelisiniz. Mavi boya i̇le i̇lgili bir resim i̇se mavi boya, mavi boya kutusu gibi alt etiket açıklamasını i̇majınıza kaydediniz.
 • Tabi ki görsel i̇çerikleriniz olan i̇majlarınız, videolarınız da benzersiz olmalıdır. Sayfalarınızdaki i̇majlar ve videolar özgün olması sitenize daha çok i̇lgi sağlayacağını unutmayınız.
 • Youtube üzerinde videolar oluşturunuz ve bu videoları ayrıca web site sayfalarında da yayınlayınız. Site trafiğinize %40 gibi bir i̇lgi artışı sağlamanız mümkündür.

Tavsiyemiz: İçeriklerinizde görsel i̇maj, video, grafik, i̇nfografik kullanmalı ve bu görsellere alt etiket açıklamalarını girmeyi unutmamalısınız.

4- Keywords – Seo İçin Anahtar Kelime Nedir?

 • Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz anahtar kelime i̇çin kolay araştırma i̇le tesbit ettiğiniz anahtar kelimeleri yazınızda abartıya kaçmadan kullanmalısınız. Örneğin mavi boya sizin zaten birincil anahtar kelimenizdir.
 • Mavi boya fiyatları, mavi boya tonları, huzur veren renkler, nasıl boya yapılır, boyamada fırça kullanımı gibi bir çok organik arama kelime ya da kelime gurupları sizin anahtar kelime hazinenizdir.
 • Defalarca aynı kelimeleri kullanmanız spam algısına yol açacaktır.
 • Metninizi bozmayan kullanıcı sıkmayan, merak ettiren, önemli ve faydalı bilgiler verecek şekilde düzenleyiniz.
 • Kendinizi sitenizi ziyaret eden bir kişi yerine koyunuz, sizi sıkmayan, bilgi edindiğinizi hissettiğiniz gibi bir i̇çerik sununuz.

Tavsiyemiz : Anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmayınız. Tüm metin i̇çinde metin uzunluğuna göre anahtar kelimeler %2 seviyesini aşmamalıdır.

5- Site İçi Linklerin Seo İçin Önemi Nedir?

 • Sayfalarınız arasında link çalışması, site ziyaretçilerinin bir sayfadan bir başka sayfaya geçişini sağlar. Bu da sitenizin sağladığı faydalardan, ve bilgilerden kullanıcıların daha çok i̇stifade etmesini sağlayacaktır.
 • Doğal bir backlink çalışması anlamına da gelen site i̇çi sayfalar arası dolaşım kolaylığı anlamına geleceği gibi arama motorları botlarınında sayfalarınız arasında gezinmesini, hangi sayfanın daha çok vurgulandığını kavrayarak o sayfaya değer biçmesi ve i̇ndexlemede öncelik sağlamasına i̇mkan verecektir.

Tavsiyemiz: Kullanıcı deneyimini geliştirin. Sayfalarınız arasında gezinme kolaylığını sağlayınız.

6- Site Dışı Linklerin Kullanılması Sayfa Değerini Arttırır

 • Yazılarınızda farklı siteleri referans göstermeniz ve çok değerli i̇çerik ya da bilgi, araç i̇çeren sitelere link vermeniz sizin de konuya ne kadar hakim olduğunuz anlamına gelmektedir. Yazılarınızda dışarıdaki sitelere link vermeniz bilinenin aksine sizin değerinizi düşürmez
 • Kullanıcılar sizin sitenize geldiklerinde bir bütünsel bilgi yeri olarak görmesi, sayfanızı daha sonra da ziyaret etmesini sağlar. Bu nedenle faydalı seo bilgileri kapsamında belirttiğimiz bu konu da önemli bir başlıktır.

Tavsiyemiz: Sizde başka sitelere linkler vererek ziyaretçilerinizin daha geniş detaylı bilgiler edinmesini sağlayınız.

7- Rich Snippets (Zengin Sonuçlar) Nedir?

 • Google arama sonuçlarında sıfırıncı konuma yükselmenin rich snippets vasıtası i̇le daha kolay olduğu bir gerçektir. Zengin sonuçlar size daha çok ziyaretci sağlayacaktır.
 • Featured snippets olarak adlandırılan sıfırıncı pozisyon tamamı i̇le google’ın kendi algoritmalarının kararı i̇le olabilmektedir. Her hangi bir konuda bir pragrafın bir tablonun, bir listenin üst tarafta ayrı bir kutu i̇çinde serp sonuçlarında yer alması featured snippets özelliğidir.
 • Https://schema.org/ yapılandırılmış veriler i̇çin şemalar oluşturma konusunda bir açık kaynak kodlu bilgileri sunar. Ayrıca https://developers.Google.com/search/docs/guides/mark-up-content linkinde google geniş bilgilendirmeler vermektedir. Sayfalarınızda, yapısal verilere sitenize uygun i̇çerik i̇şaretlemeleri yapmanız, seo i̇çin önemli bir yer teşkil edecektir.
 • Rdfa, microdata ve json-ld gibi kodlamalar kullanılabilir ancak google’ın önerdiği json-ld kodlamasıdır.

Tavsiyemiz: Makale, haber, yerel i̇şletme, video, tarif, sıkca sorulan sorular, soru ve cavaplar, nasıl yapılır gibi zengin sonuç i̇çerik türlerinden ygun olanları siteniz ve sayfalarınız i̇çin uygulamanızdır.

8- Yerel (Lokal) Seo Niçin Gereklidir?

Seo danışmanı önerisi olarak çok faydalı bulduğumuz konu lokal seo konusudur.

 • Https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ google benim i̇şletmem sayfasından googla üye olunuz.
 • Ücretsiz oluşturacağınız firma profilinizle google arama ve haritalar’da sizi arayan müşterilerle kolayca etkileşime geçebilirsiniz.
 • Firmanız i̇le i̇lgili tüm bilgileri girerek lokasyon bilgisini haritalarda işaretlenmesini sağlayınız.
 • Google yandex gibi arama motarlarına i̇şletme kaydı vermeniz i̇le web sitenize ve size ulaşılabilir olunmasında %20 artış sağlanabilir.

Tavsiyemiz: Yerel seo (lokal seo) i̇le sizi arayanlara daha kolay bulunabilir olun.

9- Google Analytics’in Site Geliştirmedeki Yardımı Nedir?

Google webmasters ve yandex webmaster üyeliklerinizi yapınız ve site haritalarını xml dosya olarak sitedeki yolunu bildiriniz. Daha sonraki aşamada google analytics ve yandex metrica üzerinde sitelerinizi i̇lişkilendiriniz.

 • Google analytics veya yandex metrica gibi araçlar i̇le sitenizin seo geliştirmelerini, site ziyaretçileri ve sayfalarınız açısından analiz edip raporlayarak daha mükemmel çalışmalar yapabilirsiniz.
 • Site ziyaretçilerinin tüm aktivitelerini analiz etmenize ve size kapsamlı rapor sunan bu araçlar i̇le eksikliklerinizi tespit ederek tamamlamanız i̇çin bir seo yol haritası çalışması kurgulamanıza i̇mkan sağlayacaktır.
 • En çok ziyaret edilen sayfalarınız, sayfa ziyaret süreleri, sayfa hızları gibi tüm bilgilerin detaylı analiz edilebileceği bu araçlar ile optimizasyonunuz daha kolaylaşacaktır.

Yorum yapın