Seo Uzmanı Nedir? Seo Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Seo uzmanı dediğimiz kişi arama motorlarının işleyişini ve bu arama motorlarının web siteler de olmasını istediği standartları çok iyi bilen ve buna göre çalışmalar yapan kişilere denir. Akla gelebilen soruların başında ise seo uzmanı nasıl olunur? Aslında bu meslek grubu çok zor bir alan diyemeyeceğim her bir seo danışmanı olabilecek kapasitedir. Lakin zor olmadığı gibi çok da kolay sayılmaz. Çünkü, mevcut çalışmış olduğunuz sitelerin her gün analitik takibini yapmak zorundasınız, bunları yaparken siteleri daha iyi seviyeye getirmek için farklı çalışma stratejileri uygulamak zorundasın ve en önemlisi Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının güncellemelerini yakından takip etmek zorundasınız ki yapacağınız çalışmaların bir hedefi olsun…

Seo Uzmanı Ne İş Yapar?

Yukarı da zaten seo uzmanın ne olduğundan kısaca bahsettik, buna bakarak seo uzmanlarının ne iş yapacağını da az çok kestirebiliriz. Seo uzmanlarının asıl gayesi mevcut olan web sitelerinin arama motorlarında anahtar kelime bazında en üst seviyeye getirmektir. Ama burada sadece anahtar kelimeyi getirmek mühim nokta değil, burada asıl olan getirilecek olan anahtar kelimelerin aranma hacimleridir. Şöyle düşünün İstanbul de web sitesi yapan bir firma olduğunuzu varsayalım, biz sizi İstanbul de değil de sadece Şişli ve bölgesinde Şişli web tasarım kelimesi ile ilk sıraya getirsek sizlere ne gibi faydası olabilir ? Yılda belki 5-6 iş. Ama İstanbul web tasarım gibi bir kelime de sizleri ilk sıraya getirdiğimiz de alacağınız işlerin haddi hesabı yoktur. İşte seo uzmanın da asıl yapması gereken şey burada müşterisine müşteri sağlayacak kelimeleri belirlemek, sana alemde müşterisinin markasını bilinir hale getirmek ve markasını iyileştirmek, daha iyi bir pazarlama için müşterisini bilinçlendirmek, çalıştığı web sitesinin hedef kitlesini belirleyip bu doğrultu da ilerlemektir. Seo uzmanın yapması gereken iş budur ve olması gereken de budur.

Seo Uzmanı Olmak İçin Neler Yapılabilinir?

Öncelikle bazı meslek gruplarında olduğu gibi seo uzmanlığında da bilginin öneminden ziyade bu bilgilerin deneme yollarına başvurulması lazım, çünkü bu sektörde en önemli başarıların sırrı deneme yanılma yolları ile elde edilmiştir ve edilmeye de devam etmektedir.

Seo uzmanlığına adım attıysanız sizlere samimi olarak söylüyorum ki bu işi sadece Türkçe kaynaklardan ziyade yabancı kaynaklardan öğrenmeye de çalışmalısınız, dil bilme gibi zorunluluğunuz da aslında yok çeviri işlemleri ile işlerin mantığını az çok algılayabiliyorsunuz. Türkçe kaynakları kötülemek anlamında bunu yazmadık ama Türkiye de bir çok seo uzmanı bu işi mesleki olarak yaptığından verecekleri bilgiler sadece giriş ve orta seviye de olacaktır, yani asıl nokta vuruşunu tam öğrenemezsiniz.

Bu sektöre girmek isteyen arkadaşların en büyük hatalarından birisi de eski kaynakları öğreti olarak okumalarıdır. Örnek vermek gerekirse 2000’li yıllar da who is backlink alımlarının anahtar kelimenin yükselmesinde oldukça etkisi varken, şuan bu işlem siteleri spama da sokabilmektedir. Bu yüzden bu işe girmeyi düşünüyorsanız her zaman günceli takip edin, eskiden yeniye doğru değil yeniden eskiye doğru giderek hata oranınızı en aza indirin.

Seo Uzmanı Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Seo uzmanlığı özellikle Türkiye de öyle bir hale gelmiş ki bunu web tasarım sektöründe de çok yaşıyoruz. Seo danışmanlığını sadece kelimeleri ilk sıraya sokmaktan varsayan bazı kişiler olabildiğince kimsenin aramadığı veya çok nadir aranan kelimeleri ilk sıraya getirince seo işini kavrayabildiklerini düşünmektedirler. Bu aslında biraz sıkıntılı bir durum, böylesine işi tam anlamamış insanlar vermiş olduğunuz parayı yazık etmenin yanında var olan sitelerinize de aldıkları kalitesiz backlinkler ile de oldukça zararlar verebilmektedirler. Bu yüzden mümkün mertebe bu işi yapabilen kişilerle çalışmanızı tavsiye etmekteyiz. Bunları bulmanız da en önemli yol referans sistemidir. Seo uzmanıyım diyen kişilerin bu zamana kadar yapmış oldukları çalışmaları, çıkarmış olduğu kelimeleri ve o kelimelerin zorluk derecesine bakınız. Bu sizler için en doğru yol gösterici olacaktır.

Seo uzmanlığı ve hakkında vereceğimiz bilgiler şimdilik bunlar. Seo ve daha fazlası için bilgiye sahip olmak isterseniz bizler her zaman ücretsiz olarak sizlere destek olmak isteriz. Ayrıca firmanızın için seo uzmanı ihtiyacınız var ise 7/24 bizleri arayabilirsiniz.

Yorum yapın