Seo’yu Etkileyen Sosyal Arama Faktörleri Neler?

1.Takipçilerin Kalitesi

Bazıları Twitter’da ne kadar oldukça takip edeni olursa, işlerin o kadar iyi olacağına inanır. Takipçilerin sayısı önemlidir, fakat o takipçilerin niteliği ve kalitesi miktarından daha önemlidir. Arama motorları, Twitter’ı algoritmalarının bir parçası şekilde görmeye başladığından beri, black hat SEOlar derhal bir sürü düzmece profiller yaratarak takipçilerinin sayısını arttırmayı denemişlerdir.

Twitter hesabınıza bağlı gerçek profiller bulmak, uzun vadede yarattığınız hayalet profillerden daha çok fayda getirecektir.

2. Cevap şekilde Yazılan Tweetlerin sayısı

Cevap şekilde yazılan Tweetlerin sayısı, muhteva uygunluğu ve otoritesiyle ilişkilidir. Arama motorları, ayrıcalıklı kullanıcılar yönünden yanıt şekilde yazılan Tweetlerin linklerini görmüş olduğu zaman, toplumsal gruplardan gelen “evet, bu oldukça iyi bir informasyon ve yükselmeyi hak ediyor” iletisi arama sitelerine derhal ulaşır. Google, arama neticelerinin aslolan kısmına toplumsal medyayı dahil ettiğinden beri, bir sitenin ne kadar yanıt verilen Tweetleri olursa, sitenin adı, toplumsal arama sonuçlarında bir o kadar oldukça görünür. Böylesi bir çalışma, sitenizin/markanızın ismini akıllarda bırakmak açısından epey bir etkilidir.

3. Facebook Yorumlarının Sayısı

5000 adet üyenizin olması müthiş bir şeydir! Facebook Fan Sayfanızı beğenen ve kaliteli yorumlar oluşturan 5000 fanatik daha da iyidir. Ancak, şu şekilde bir şey var ki, yalnız sayfanız beğeniliyor fakat doğru muntazam asla yorum yapılmıyorsa, arama motorları, bu işin içerisinde bir iş olduğundan derhal şüphelenir. Facebook Fan Sayfanızda oldukça etkileşim oluyorsa, bu doğru bir şeyler yaptığınızın işaretidir. Böyle etkileşimler, sizi üst sıralara çıkarmaya başlayacaktır.

4. Olumsuz İfadelere Karşı Olumlu İfadeler

Firmaların toplumsal ağları etken şekilde takip etmesinin nedeni, toplumsal medyanın online dünyadaki prestijle direk ilişkili olmasıdır. Herhangi bir toplumsal ağda yer alan fena bir yorum, saniye bakımından yayılmaya başlayacaktır, doğal buna müsait biçimde el atılmazsa. Yapılan iyi yorumlar ise, arama motorları için harbiden iyi bir iş yaptığınızın işaretidir. Çok iyi olmasa da, arama motorları, bundan sonra toplumsal ağlarda yer alan bir marka ya da site ile ilgili meydana getirilen iyi ve fena yorumları ölçmeye başladı.

Uzun lafın kısası, gelişmesinde, toplumsal medya faktörleri her arama motoru için oldukça mühim bir rol oynamaya devam edecektir.

5. Otomasyon Kullanımı

Her toplumsal ağ sitesinin gelişimini sağlayabilecek bir hayli vasıta ve satıcıya hususi API’ler vardır. Aynı vakitte hususi script de yazabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan ilkin online şekilde nelerin mümkündür bulunduğunu denetim etmelisiniz. Bazen isteklerinizi karşılaması için müessese içi dizaynlar hazırlamak zorunda da kalabilirsiniz.

Özel tasarımın zorluklarından biri de host site, site yapısında değişim yaptığında (kazıyıcı scriptler olması halinde) scriptleri seyretme ve değişiklik yapmak zorunda kalmak- tır. Otomatik agent scriptleri hazırlarken hedef siteyi dikkate alın. Tıkladıktan sonrasında mantıklı bir müddet bekleyecek biçimde düzgüsel kullanıcı davranışına benzer scriptler oluşturun. Aksi halde host siteler hesabınızı engelleyebilirler.

6. Tweet Zamanlayıcı Oluşturma

Sosyal medya sitelerinin Çoğu Çn bitirici araçlar, siteler ve hizmetler mevcut. Sosyal medya stratejinizde başarıya ulaşmış olmanızı sağlayacak metodları araştırıp bulmak zekice bir davranış olacaktır. Ayrıca kimi görevleri otomatikleştirebilirsiniz de.

Yorum yapın