Ses Kısıklığına Bitkisel 3 Öneri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Havaların sürekli değişmesi, yorgunluk, bitkinlik gibi etkenler insanları hasta etmeye yetiyor. Bunların sonucunda grip, nezle, öksürük, ses kısıklığı gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını artırıyor. Şiddetli grip nezle, boğaz ağrısı, uzun süreli konuşma yapmak, yüksek sesle bağırmak da ses kısıklığına sebep olmaktadır.

Ses Kısıklığında Neler Yapılabilir?

  • Ses kısıklığı için bol su için
  • Yemekleri iyice çiğneyerek yutun.
  • Odanızı nemlendirin.
  • Düzenli uyuyun. Uykunuza özen göstermedikçe sesiniz düzelmez.
  • Sesiniz kısıldığında çok konuşmamaya çalışın. Mümkün olduğu kadar az konuşun.
  • Havası kirli olan ortamlardan kaçının.
  • Ses kısıklığı için bitkisel tedavilerden yardım alın.

1. Zencefil Çayı

Düzenli bir şekilde Zencefil çayı içmek boğaz ağrısı ve ses kısıklığına iyi gelen mükemmel bir bitkidir. Zencefil çayı için Zencefil kökünden bir miktar soyulur ve küçük küçük doğranır. Doğranmış Zencefil kökünü bir miktar suyun içinde haşlanır.

Dememesi için 20 dakika beklenir ve sarı renge dönene kadar demlendirilir. İçine şeker atmadan sadece bal ile karıştırarak biraz soğuması beklenir. Bal ses açmak için kullanılabilen diğer yöntemlerden birisidir. Ses kısıklığını açması için ılık bir şekilde yudum yudum içilir. Bu karışım günde 3 kez kullanılması sesin açılmasını hızlandırır.

2. Kırmızı Ve Siyah Biber

Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan yöntemlerden birisidir. Karabiber ses kısıklığının yanında birçok sağlık problemi için kullanılan doğal bir bitkidir. Sıcak suyun içine yarım çay kaşığı karabiber ve birkaç damla limon suyu sıkılarak karıştırılır. Bu yöntem ses kısıklığını azaltmak için gün içerisinde birkaç defe uygulanır. Diğer yöntem ise bir çay kaşığı tereyağı 1/4 çak kaşığı karabiber eklenerek tüketilmesidir. Bu karışımı da günde 3 kez alınması önerilir.

3. Limon Suyu

Limon suyunun içinde bulunan asidik özellikleri sayesinde boğaz bölgesindeki tahriş ve ses kısıklığına neden olan mikroorganizmaları tedavi eder. Bu nedenle limon suyu kısık sesi iyileştirmek için çok faydalıdır. Tuz ile limon asitliği artırarak boğazdaki ses kısıklığı tedavisinde etkili bir yöntemdir. Limon suyuna bir miktar tuz ekleyerek iyice karıştırılır. İçine ılık su eklenerek gargara yapılır.

Gargara çoğu insanın kolaylıkla yapabileceği ses kısıklığı için etkin çözümlerden birisidir. Bunun yanında sıcak limon çayı da ses kısıklığı için son derece faydalıdır. Bu yöntemlerin dışında sarımsak, turp, soğan suyu, buhar, elma sirkesi, bal, zerdeçal, papatya çayı, bitki yağları, menekşe yağı, portakal, mandalina gibi doğal yöntemlerde ses kısıklığı için son derece faydalıdır.

Yorum yapın