Sesin Tamamını Engelleyen Ses Yalıtımı Malzemesi

Ses yalıtımı yapabilmek için birçok farklı materyal kullanılıyor. Ancak gürültünün engellenebilmesi için çok fazla malzemenin, bütün yapıyı kaplayacak şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Bu da hem maliyeti yükseltiyor hem de ses yalıtımı yapmayı daha da zor hale getiriyor. Araştırmacıların geliştirdiği yeni bir tasarım ise ses yalıtımı yapmayı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ses Yalıtımı Konusunda İddialı Bir Tasarım

Matematiksel hesaplamalar yapılarak geliştirilen tasarım, sıradan ses yalıtım teknolojilerinden farklı bir mantıkla çalışıyor. Aşina olduğumuz ses yalıtım teknolojisi, titreşimi ısıya dönüştürerek kesiyor. Bu yeni tasarım ise bazı frekanslardaki sesleri gelen kaynağa geri göndererek sesin yalıtılmasını sağlıyor.

Tasarımın en dikkat çekici kısmı, yalıtım için kullanılan malzemenin tamamen açık yapıda olması. Normalde sesin açık olan alandan kolayca dışarı çıkması beklenir. Ancak farklı tasarım sayesinde ses dışarı çıkmıyor ve geri yansıtılabiliyor.

Bu ilginç tasarımın günlük yaşamda nasıl bir kullanım alanı olacağı ve mevcut ses yalıtım teknolojilerine göre ne gibi bir avantaj sağlayacağı merak konusu. Malzemenin küçük yapıda olması sayesinde drone’larda, taşıtlarda ve medikal cihazlarda bu tasarımın kullanılabilmesi olası görünüyor. Tasarımın yaygın bir kullanım alanı bulması halinde gürültü çıkaran motorlu taşıtların çok daha az ses çıkarır hale gelmesi mümkün. Şimdilik konsept aşamasında olan tasarımın ne zaman nihai halini alacağı ve kullanılabilir hale geleceğini zaman gösterecek. Araştırmacılar tarafından geliştirilen etkileyici ses yalıtım malzemesinin nasıl çalıştığına haberin başlığındaki videodan göz atabilirsiniz.

Yorum yapın