Şevketi Bostan Otunun Faydaları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bu ot aslında çoğu insan tarafından doğada görülmüştür, ancak sıradan bir ot diye gördüğümüz bu mucizevi otun sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.

Şevketi bostan otu, yüksek besin değeri bulunan bir bitkidir. Bu ot özellikle böbrek hastalarının, böbrek taşı düşürmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu mucizevi ot ülkemizin hemen hemen her yerinde doğa şartlarında kendiliğinden yetişmektedir. Şimdi maddeler halinde bu mucizevi otun, nelere iyi geldiğine bakalım.

Şevketi Bostan Otunun Faydaları

  • Önemli bir gaz gidericidir. Sürekli gaz sancıları çekenlerin bu otu, düzenli olarak tüketmesi durumunda, gaz sancılarını tamamen yok edecektir.
  • Sindirim sorunlarından dolayı sürekli karın ağrıları çekiyorsanız, şevketi bostan otunu tüketmenizi tavsiye ederiz.
  • Yaraların hızlıca iyileşmesine katkı sağlar.
  • Safra salgısını artırır ve iyi bir idrar sökücüdür.
  • Her türlü alerjik rahatsızlıklarda tavsiye edilir.
  • İyi bir iştah artırıcıdır ve iştahsızlığı giderir.
  • Bağırsak ve mide hastalıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir.
  • Romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.
  • Yukarıda da dediğimiz gibi iyi bir böbrek taşı düşürücüdür.

Şevketi Bostan Otunu Nereden Alabilirim?

Şevketi bostan otu hemen hemen bütün aktarlarda bulunmaktadır. Bulunduğunuz bölgenin doğa şartlarında da yaz aylarında bulabileceğiniz bir ottur. Çiçekleri toplanarak kurutulur. Sonbahar döneminde tamamen olgunlaşan bitkinin tohumları da toplanarak, kurutulan çiçekler ile karıştırılır ve şevketi bostan otu kullanıma hazır olur.

Şevketi Bostan Otu Nasıl Tüketilir?

Yukarıda bahsettiğiniz şekilde elde edilen şevketi bostan otu demleme yöntemi ile tüketilir. Kaynattığınız suyun içine ot atılarak demlemeye bırakılır. Tavsiye edilen oranlar, 1 bardak suyu için, 1 tatlı kaşığı şevketi bostan otudur. Hazırlanan çay 15 dakika demlendikten sonra tüketmeye hazırdır. Etkili sonuçların alınması için, günde 3 su bardağı tüketilmesi tavsiye edilir.

Arkadaşlar şevketi bostan otu hakkında sizlere önemli bilgiler vermeye çalıştık. Makalemiz bilgilendirme amaçlıdır. Böbrek rahatsızlıklarını çok iyi geldiğin bilinen bu otu tüketmeden önce yine de bir doktor bilgilendirmesi ile kullanılmasını tavsiye ederiz. Unutmayalım ki her insanın metabolik yapısı farklılık göstermektedir.

Yorum yapın