Shanghai Dan Geldim Geyik Avına

Filenin sultanlarını desteklemek için Shanghai’ın yanı başında bulunan, geyikleriyle ünlü Kunshan şehrini ziyaret ettik. Shanghai dan geldik geyik avına.

Kunshan, 1.3 milyon nüfusa sahip Shanghai’ın yanında küçük bir şehir. En önemli özelliği Kunqu operasının doğduğu eski bir şehir. Çinliler arasında Kunshan a “geyik şehir” de diyorlar. Kunshan Çin’de geyik avlanan en meşhur mekan. Tren istasyonundan çıkarken, meydanda hemen geyik heykeli gözümüze çarpıyor.

Çinlileri artık iyi tanıyoruz, yada tanıdığımızı sanıyoruz, hemen orada birini çevirip stadın buraya ne kadar uzaklıkta olduğunu soruyorum. Taksiyle 15 yuan tutar diyor. Taksiciler 30 yuane stada götürmeyi teklif ediyorlar, yoldan taksi çevirip biniyoruz 15 yuan tutuyor.

Stadın önünde karaborsa bilet satıyor bir sürü kişi, gişeden alırsan en düşük bilet 150 yuan (37,5 TL) karaborsada 300 (75 TL) yuanlik bileti 100 (25 TL) yuane alıyoruz. Türkiyedekinin tam tersi, pazarlık yapınca karaborsadan daha ucuza alabiliyorsunuz biletleri. Kunshan ufak şehir olduğundan bir çok bilet burada devlet görevlilerine, öğrencilere dağatılmış. Bizim karaborsacı kendine kart bile bastırmış, bana kartını verdi Shanghai civarındaki tüm maç ve organizasyonlara ucuz bilet temin ederim dedi.

Stada girdik, Küba-Dominik maçı vardı çok çekişmeli maçtı, Küba 2 defa öne geçtiği maçı 3-2 kaybetti. Bu voleybolcu hatunlar uzaktan daha güzel gözüküyorlar valla, sinema dedikleri demek böyle bir şey. Maçtan sonra kendileriyle fotoğraf çekildik.

Yorum yapın