Shanghai El Sanatları Sergisi İstanbul

İstanbul belediyesi ile Shanghai belediyesi 20 yıl önce kardeş olmuşlar, bu kardeşlik dolayısı ile taksim sanat merkezin de Shanghai El Sanatları Sergisi açılmış. Biz de yaya hoca ile gezdik yazının ilerleyen bölümlerinde..

Bu gün yorucu bir gündü, günümün hemen hemen çoğu Çinle ilgili kurumlarda geçti. Açılışı Air China ile yaptık, Air china dan kampanya kartımı almaya, birde onların hesap numaralarını almak için uğradım. Air China da işimi hallettikten sonra İstanbul Çin resmi vize acentası Ligarba Travel‘e uğradım. Ligarba Travel’e bir kaç evrak bıraktım ve çekim hakkında irfan bey’e ne zaman musait olacağını sordum. Kendisi yoğun, hafta sonu heyet geliyormuş Çin’den.

Bir sonraki durağım Türkiye’nin ilk Çince resmi kursu olan Çin Eğitim Merkezi oldu, Çin Eğitim Merkezi müdürü Mustafa bey ile biraz muhabbet ettik, Çin Günlüğü TV hakkında. Bir işim için internete bakacaktım Mustafa bey’in bilgisayarından, Shanghai El Sanatları Sergisinin açıldığı haberi word’de yazılmış duruyordu. Yan taraftaki bilgsayarda pekin olimpiyatları açılış seramonisinin DVD si dönüyordu. Yaya hocanın yanına gittim, baktım Çin’deki üniversiteler hakkında araştırma yapıyor. Araştırması üzerinde biraz konuştuk, sonuçları bizimle bu blogda paylaşacak kendisi.

Yaya hocaya söyledim, shanghai el sanatları sergisini aaa dedi bana neden söylmiyorlar. Bir shanghai lıya bu denir mi ? Hadi önce sergiye gidiyoruz oradan çekime gideceğiz. Tamam dedim çekime daha zaman var, gittik sergiye Yaya hoca Türklere benzediğinden Çinliler onu doğal olarak Türk zannediyorlar. Sergiyi tam bitirdik çıkarken, bir masada bulunan tam Türkçe karşılığı olan “Kağıt Zanaat” sanat eserleri, Yaya hocanın çok hoşuna gitti. O masaya yaklaştık, masadaki adam buyrun deyince Yaya hoca damardan girdi Yaya hoca Çince konuşmaya başlayınca ben diğer masadaki Çinlilere bakmaya başladım. Hepsi şok olmuşlardı, Yaya laoshi tam gaz gidiyor biri tutu versin Sonra Çinli olduğunu anlattı diğer masadakilerle de konuştuk. Yaya hocaya bir sürü hediye verdiler bana da hediye verdiler ama onun kadar çok değil. Oyun hamurundan yapılmış bir bilekliğim oldu. Birde Çin düğüm sanatı eserleri verdiler ikimize de ama Yaya hocanınki lanse (mavi) hep torpil geçiyorlar sana yaya laoshi Sergideki anılarımı anlatmaya devam edeceğim bütün ustalarla röportaj yapacağız…

Sergiden çıktık metroya binip cevahirde bulunan Great Dongfang Chinese Restaurant‘a gittik, Çin Günlüğü TV’nin ilk çekimi Kuai zi (yemek çubuğu) ile nasıl yemek yenir bunu orada uygulamalı olarak anlttık. Karnımız da açıkmıştı biraz da yemek yedik Sonra bir ortak proje üzerinde Yaya hoca ile kafa yorduk… İçim dışım Çin oldu, annem öyle diyor

Yorum yapın