Shanghai Müslüman Yemek Pazarı

Cuma günleri bizi, Shanghai’da ayrı bir heycan alır, Shanghai’da gittiğimiz caminin dışında cuma günlerine özel yemek pazarı kurulur. Ucuz ve lezzetli yemekleri, Ülker çikolataları, ağız tadımıza uygun tuzlu çekirdeği, yağlı pilavı, şiş kebabı, ciğeri, kuzu çevirmeyi, helal eti burada buluruz.

Bu yemek pazarı cuma günleri müslümanlar dışında da birçok milletten insanı da ağırlar. Cami çıkışı midemizin bayram ettiği andır, bir büyük kase pilav üzerinde bir parça eti 20 yuan (5 TL) ye satıyorlar. Ben genelde tabağın yarısını yiyemediğimden pek pilav yemeği tercih etmiyorum. Baozi dedikleri yuvarlak şekilde içinde bolca ezilmiş et bulunan yiyeceği daha çok seviyorum.

Favori yemeklerim;

1- Baozi : içinde bolca kıyma bulunan bir yiyecek, buharda pişiriliyor daha sonra kızartılıyor, tuzsuz hamuru var Çinliler onu sosa batırarak yiyorlar. Fiyatı 1 yuan (0,25 TL). 4-5 tanesi bir insanı doyuruyor.

2- Adını bilmiyorum, bizim poğaçaya benziyor şekil olarak, içindeki kıyma ise mantının içindeki kıymaya benziyor. Fiyatı 2 yuan (0,50 TL)

3- Nang ve şiş : Nang dediğim uygur ekmeği, arasına 3-4 şiş atıyoruz. Nang 3 yuan, şişler 2 şer yuan.

4- Pilav üstü et : Burada yenilecek en güzel yemeklerden, ben pilavı bitiremediğimden pek tercih etmiyorum. Bir kase pilavı 15 yuane, üzerine koyduracağınız parça et başına da 5 yuan ödüyorsunuz.

5- Tarihi geçmiş ülker çikolataları : Türkiye’de tarihi geçmiş ürüne el sürmeyi bırak, üstüne birde bakkalcıya çıkışırsınız ama biz burada bu ürünleri yiyoruz (1,5 aydan birşey olmaz dedik ve yedik, bu yazıdan sonraki yazılarım geçikirse hayatımdan şüphe edin). Çikolatalı gofretler, metrolar burada 4 yuane (0,75 TL) ye satılıyor. Çikolataları aldığımız yerde bizim tuzlu çekirdek de mevcut, Çinliler şekerli çekirdek yediklerinden başka yerde bulmak zor bu çekirdeği.

Evde yapacağınız yemek içinde bu pazardan helal et alabiliyorsunuz. Burada Çin mantısı, huntun gibi birçok yiyecek mevcut.

Yorum yapın