Siber Saldırılar Canlı Olarak İzlenebilir!

Teknolojinin yaygınlaştığı dünyada artık savaşlar gözle görülür ortamlar yerine siber ve sanal dünyada gerçekleşmekte. Tüm devletlerin bilgilerini saklamak için bilgisayar ve benzeri teknolojik ürünlerden yararlandığını varsayarsak artık eskisi gibi savaşlar görmek zor diyebiliriz.

Sadece devletler değil, şirket ve firmaların özel tasarımları, özel bilgileri gibi birçok konu teknolojik ortamda saklanıyor. Bu nedenle hiç bitmeyen her saniye artan siber saldırılar ortaya çıkıyor. Hack deyimini birçok kere TV haberlerinde, bilgisayar ortamında görmüşsünüzdür. Hack, bir bilgisayarın güvenlik sistemini aşarak yönetime erişmek, bilgi sızdırmak olarak tanımlanabilir. Bunu yöneten veya yapan kişiler ise Hacker deyimi ile tanımlanır.

Günümüzde her saniye bir firma veya bir devlet, ülke siber saldırıya maruz kalıyor. Bu saldırılar her ne kadar engellenmeye çalışılsa da bilgisayar ve internet kavramları için henüz tam güvenlik diye bir şey gerçekten yok. Her bilgisayar, hacklenebilirdir.

Bu saldırıları göz önünde bulunduran Amerika kökenli bir güvenlik firması, özel bir platform geliştirerek internet ortamına sundu. Bu platform herhangi bir güvenlik sağlamamakta, amacı ise canlı yayın diyebiliriz. Bir dünya haritası üzerinde gerçekleşen siber saldırıları anlık olarak yayınlayan bu platformun sahibi olan Norse güvenlik şirketi, platformda saldırı alan ülkeleri, firmaları, saldırı yapan bilgisayarın veya saldırı alan bilgisayarın IP adresi gibi bilgileri platform üzerinden sunuyor. Genel olarak saldırı bilgilerini sunuyor demek daha yerinde olacaktır, platform herkese açık, tam performans çalışması için Chrome tarayıcı ile giriş yapınız.

Yorum yapın