Şifre Kullanmak Tarihe Karışıyor

Günümüz dünyasında kullanmak istediğimiz her hizmet için bir şifre kullanmamız gerekiyor. Dolayısıyla banka şifrelerimiz, sosyal medya şifrelerimiz ve aklınıza gelecek her türlü hizmet için şifreler daima aklımızın bir köşesinde yer alıyor. Eğer şifreleri otomatik olarak dolduran bir uygulama kullanıyorsanız, bu sefer de o uygulama için bir şifre koymanız gerekiyor. İnternet dünyası o kadar çok şifreler üzerine kurulmuş ki, karmaşık şifrelerden kurtulmanın yolu bile yine şifrelerle boğuşmaktan geçiyor. Ancak görünüşe bakılırsa WebAuthn teknolojisi ile yakın zamanda şifrelerden tamamen kurtulmamız mümkün.

Şifrelerin akılda tutulması başlı başına bir sorunken bir de en karmaşık şifrelerin saniyeler içerisinde kırılabildiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bazı şirketlerin kullanıcı şifrelerini çaldırdığı haberlerini sürekli okuyoruz. Bu durum, şifre döneminin sona ermesi gerektiğinin çok net bir göstergesi.

Büyük-Küçük Harfleri Ve Karmaşık Rakam Dizilimlerini Kullanmaya Son!

WebAuthn adı verilen W3C (World Wide Web Consortium) tarafından geleceğin güvenlik standartı olarak kabul edilen özellik, ilk olarak geçtiğimiz yıl gün yüzüne çıkmıştı. Yeni yapılan duyuru ise bu sistemin herkesce kullanılabilmesinin önünü açmış oldu.

Halihazırda Chrome, Safari, Firefox ve Edge tarayıcıları tarafından desteklenen teknoloji, şifre yerine geçecek farklı imkanlar sağlıyor. USB girişine takılan bir cihaz ile giriş yapılabildiği gibi biyometrik tarayıcılarla da giriş yapılması mümkün hale geliyor. Fiziki yapısıyla güvenlik konusunda internetteki şifrelerden çok daha güvenli olan WebAuthn, şifre hatırlama zahmetinden de kurtulmamızı sağlıyor.

Standart hale gelmesi beklenen teknolojinin kısa süre içerisinde birçok yazılım tarafından benimsenmesi bekleniyor. Geçen yıl Dropbox‘ta ve kısa bir süre sonra da Microsoft‘ta kullanılmaya başlanan giriş yönteminin, yapılan duyurunun ardından çok daha fazla yerde karşımıza çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şifrelerin ise azalarak hayatımızdan çıkacağı düşünülüyor.

WebAuthn’un yayılması için öncelikle bu şifre alternatifi cihazların yaygınlaşması ve ulaşılabilir olması gerekiyor. Dolayısıyla şifreler kadar kolay bir şekilde herkes tarafından kullanılması mümkün olmayabilir. Sistem tam olarak oturduğunda ise şifre girmeye gerek kalmayacak gibi görünüyor. Yeni standartı benimseyecek hizmetlerin hangileri olacağı ve bu dönüşümün ne zaman tam olarak tamamlanacağı ise henüz bilinmiyor.

Yorum yapın