Sigara Bırakma İlaçları Etkili Mi?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sigara bırakma ilaçlarının etkili oldukları söylenir, fakat siz bırakmak istiyorsanız.

Sigara tiryakisi iseniz ve sigarayı bırakırsanız sigara içme isteğiniz çok şiddetli bir şekilde sizi rahatsız etmeye başlar. Bunun temel nedeni ise yoksunluktur. Yani madde bağımlısı birinin vücudunun ve beyninin bir maddeye bağımlı olması ve o madde olmadığında ise rahatsızlık hissi vermesidir. Bu süreç her ne kadar zor olsa da aslında vücudunuz nikotin yokluğuna alışma sürecidir de diyebiliriz.

Eğer ki sigaraya daha yeni başlamışsanız kesinlikle sigarı hemen bırakmalısınız. Bağımlılık yoksunluk derecesine gelmeden bırakmak en doğru hareket olacaktır. Bunun için eğer ki sigarayı bırakmak istiyorsanız öncelikle kafanızda netleştirmelisiniz ve kesinlikle bırakmak için nedenlerinizi kendinizi ikna edici nedenleri bulun ve sıralayın daha sonra ne zaman canınız sigara içmek istese bu nedenleri hatırlatın kendinize.

Asla “bir taneden bir şey olmaz” ya da “nede olsa istediğim zaman bırakabiliyorum bir tane içeyim” demeyin. Unutmayın ki sigarayı bırakanların çoğu bıraktıktan sonra bir taneden bir şey olmaz diyerek tekrar başlamıştır.

Ülkemizde her yerde il sağlık müdürlüklerine bağlı sigara bırakma poliklinikleri açılmıştır. Ayrıca alo 171 den de sigara bırakma konusunda destek alınabilmektedir. Bu poliklinikler sigara bırakmak isteyen kişilere yardım etmek amacı gütmekte olup, doktor kontrolünde bilimsel yöntemlerle sigaranın bırakılması hedeflenmektedir.

Genel olarak bağımlının durumuna göre “ZYBAN” veya “CHAMPİX” isimli ilaçlar kullanılmaktadır.

Sigara bırakma ilaçlarının etkili oldukları söylenir, fakat siz bırakmak istiyorsanız. Yok, eğer sigarayı bırakmak istemiyorsanız herhangi bir etkisini göremezsiniz, görseniz de yani size o ilaçlar sigarayı bıraktırsa da daha sonra tekrar sigara içmeye başlamanız muhtemel. Fakat sigarayı ilaçsız da bırakabilirsiniz.

Kendinize inanın ve sigara içmemek için iyi nedenlerinizi sıralayın daha sonra bu nedenler siz ne zaman sigara içmek isterseniz aklınıza gelsin.

Yorum yapın