Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sinüzit, gözaltı ve burun çevresindeki boşluk kısımlara verilen isimdir. Bu boşluklarda, belli dönemlerde iltihaplanmalar gerçekleşebilir. Bu dönemler, genelde, mevsim geçişlerinden kaynaklı oluşan, enfeksiyon rahatsızlıklarıdır.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin en önemli belirtisi, baş ağrısı ve mide bulantısıdır. Başka belirtilerini de kısaca sıralayacak olursak:

  • Sürekli öksürme hali.
  • Göz kenarlarında ağrılar.
  • Sürekli burun akıntısı. Burundan gelen akıntının koyu renkli, yeşile çalan bir tonda olması.
  • Ağız içinde kötü bir koku olması.
  • Burnun tıkanmasına bağlı olarak, uyurken horlama belirtileri görülmesi.
  • Sinüzit kendi arasında da iki kategoriye ayrılmıştır. Bunlar, kronik ve akut sinüzit şeklindedir.
  • Doğuştan oluşan burun kemik ve kıkırdağındaki eğrilikler, kronik sebepli sinüzit belirtileridir.

Sinüzit İçin Doğal Tarifli Reçeteler

Sinüzit için, doğal içerikli tarifler ilaç kullanımını sevmeyenler için tercih edilmektedir. Bitkisel tedavi uygulanacak olsa bile, mutlaka uzman bir hekime danışılması önerilmektedir. Bitkisel ve doğal tedavilere örnek bir reçete vermek gerekirse, şu tarifi vermek yararlı olacaktır:

İlk aşamada, eczanelerden doğala yakın, deniz suyu temin edilir. Ardından, burnun içerisi, bu deniz suyu ile temizlenir.

Bir çay bardağı ölçüsündeki su kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Soğumuş olan bu suyun içerisine, bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı ölçeğinde, karbonat ilave edilir. Bu karışım, bir kaşık yardımı ile karıştırılır. Ardından, yaklaşık on dakika kadar beklemesi sağlanır. Bu karışım avuca dökülmek kaydıyla, buruna çekilir.

Burunda bir müddet tutulduktan sonra, sümkürülerek çıkartılır. Tuzlu ve karbonatlı olan bu karışımı, günde üç sefer buruna çekmek gerekecektir. Kuvvetli çekiş esnasında, karışımın akciğerlere kaçmamasına özen gösterilmelidir. En bilinen bu yöntem için, uygulamadan önce, mutlaka hekim onayının alınması önerilmektedir.

Ayrıca, papatya çayı buğusu da sinüzit için doğal bir tedavi yönetimidir. Bir litre kaynamış suyun içerisine atılacak, bir avuç dolusu kurutulmuş papatya, demlemeye bırakılır. Beş, on dakika kadar demleme süresi yeterlidir. Karışımın konduğu kaba eğilip, beş, altı dakika kadar, bu buhar çekilmelidir. Bu esnada baş ve kabı örtecek bir tülbent ile hava teması sağlanmalıdır. Tüm bu bitkisel tedaviler ile birlikte, sigara kullanmamak, üşütmemekte koruyucu tedavi yöntemlerindendir.

Yorum yapın