Şirince Köyü Hakkında Bilgi

Doğal köy hayatından, organik yaşam kültüründen her gün biraz daha uzaklaştığımızı, şehirlere yerleştirdiğimiz hazır tüketim sisteminde mutlu olduğumuzu pek söyleyemeyiz. Bu sebeple şimdi size Turistik kentimiz İzmir’in, Selçuk ilçesine bağlı küçük bir köyümüz, Şirince de bir oksijen molası vermenizi öneriyoruz.

Şirince Köyü Nasıl Bir Yer?

Şirince Köyünün biraz geçmişine bakarsak; eski bir Rum köyü olduğunu, 1923 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında olan, Nüfus Mübadelesi (Değişimi) ile köyde yaşayan bağcılık, zeytincilik yapan köy halkı Yunanistan’a, Yunanistan’daki tütün ile uğraşan köylüler de Şirince’ye göç ettirilmiştir.

Hüzünlü bir hikaye olsa da insanların yüzündeki gülümsemeyi görüp, meyveli şarabınız dan bir yudum alınca, hepsini unutup ruhunuzu yeşil doğaya bırakıyorsunuz. Ulusal ve uluslararası medyada, haber sitelerinde, Maya Takvimi’ne göre; 21 Aralık 2012 de yeryüzünde kıyamet kopacak, sadece bu köy zarar görmeyecek, şeklindeki ilginç haber sayesinde, hafızalarda tanınma şansı bulmuştur.

Ege Bölgesi iklimi düşünüldüğünde; köyün, üzüm bağcılığına ve zeytin yetiştiriciliğine uygun olduğunu fark ediyorsunuz. Zaten şirince köyünün diğer köylerden farkı, aklınıza gelebilecek her türlü meyvenin şarabını üretmek olduğu için; mandalina, nar, kavun, muz, şeftali, kiraz, elma şaraplarını görecek, hemen kadeh ile tatmak isteyeceksiniz. Köyde biraz zaman geçirince, şarabın bu köyde bir kültür meydana getirdiğini kabul edeceksiniz.

Ahşap evlerin arasında gezebilir, butik otellerde kalarak şömine karşısında, arzu ettiğiniz meyveli şarabı yudumlayabilirsiniz. Çarşıda; banyo lifi, kilim, ev reçeli ve özellikle bayanlara hitap eden örgü ve el dokumaları dikkat çekici olup, satıcı yaşlı teyzeler de esnaftan çok bir anne duygusu vermektedir. Tek başınıza patika yoldan ahşap evlerin arasından, tepeye çıkın, yukarıda tarihi bir kilise göreceksiniz, kilisenin arkasından orman manzarasına baktığınızda, bu kareyi ölümsüzleştirmek için hemen fotoğrafını çekeceksiniz.

Şirince Köyünde Konaklama

Konaklama olarak; oteller özellikle zengin, orta gelir grubu, balayı çiftlerine hitap ediyor olsa da köydeki doğal yiyecekler, gözlemesinden şarabına çok ekonomik fiyatlara sunulmaktadır. Ayrıca, ata binen, şarapları inceleyen çok sayıda turist görüp, sohbet edebilirsiniz.

Şirince Köyüne Nasıl Gidilir?

Ulaşım olarak; internetten Şirince paket tur bulabilir, otomobili olmayanlar, tren ile İzmir Basmane tren garından Selçuk ilçesine, Selçuk’tan 10-15 dakikada bir kalkan otobüsler ile köye varma imkânına sahiptir. Bir tavsiye verecek olarak, fotoğraf makinenizi alıp, şimdi kendi gözlerinizle gördüklerinizi ölümsüzleştirip, fotoğrafları arkadaşlarınıza vermeniz heyecan verici olabilir. En azından bir şişe hediyelik şarap almayı da unutmayın.

Yorum yapın